Olen idiootti

Mielenkiinnoton ihminen, joka yrittää, yrittää ja yrittää, muttei koskaan onnistu.

Miksi toisilla on paljon helpompaa luoda ihmissuhteita? Enkä tarkoita ainoastaan seurustelusuhdetta, vaan myös pelkkiä kaverisuhteita. Miksi toiset ihmiset ajetaan nurkkaan, jossa sitten hän luo muurin ympärilleen ja vapauduttuaan ei enää osaa tehdä mitään? Miksi ihmiset lopettavat yrittämästä? Miksi kukaan ei huomaa vaikka toinen kuinka yrittää tehdä parhaansa?

Elämä on niin epäreilua.

En jaksa en, ymmärtämään en pysty. Vituttaa vaan entistäkin enemmän.
4408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itselläni on yksi kaveri joka saa kavereita tunnissa vaikka 100! Tyttökamuja saa kenet vaan haluu ja tuntee paljon porukoita. Yhden likan iski alle tunnissa, suhde kesti 3 viikkoa, jonka jälkeen heti uus tilalle.

Ehkä se on vaan semmonen periytyvä taito ja osaaminen ihmisten parissa.

Äänestä

Jollain se suhteiden luominen onnistuu helpommin kuin toisilla. Onhan tietysti semmoisen hauskan ja hyvin sosiaalisen tyypin helppo saada kavereita kuin ujon ja hiljaisen oppilaan. Sellaista se on, pitää vain yrittää mennä juttelemaan. Ikinä ei kannata luovuttaa, ei ikinä!

Äänestä

Ihmisiä on erilaisia. Joku on hyvä mainitsemissasi sosiaalisissa taidoissa, mutta rajoittunut esim. luovuudessa, mistä kärsii. Minä olen tällainen.

Sitten on ihmisiä, ketkä eivät ehkä sosiaalisesti niin avoimia, mutta muissa aineissa ylivoimaisia. Kyse on omien vahvuuksien ja heikkouksien tiedostamisesta.

Itse surkea kaikissa taiteellisissa aineissa. Vastapainoksi pärjään tietotekniikkaa vaativissa aineissa.

Et ole idiootti. Olet vain ihminen. Ja ajatteleppa, että jos kaikki olisivat kaltaisiani papupatoja, tää maailma olisi suoraan sanottuna aika veemäinen paikka asua. :D

Äänestä

...oo mun kaveri. mäki oon saatana. ja vittuuntunu. ja on vaikee luoda uusia suhteita. eikä kukaan tajuu kuinka paljon mä aina yritän. eikä jaksa enää. kuunteleeks kukaan? tajuuks kukaan. no miksei.
ei viitti enää ees kiroilla eikä juoda ku ei siitä mitään tuu.
aina kun luulee onnistuvansa kerranki niin putoo alas entistä korkeemmalta. kuoppa syvenee.
haluutsä oikeesti kaverin? yks olis tarjolla. avoin ja yleensä reipas. tosi avoin. tosi reipas.

elämä on epäreilua mut tuntuu kivemmalta kun on toinenkin tyyppi joka niin ajattelee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saatana :< kirjoitti:

Mielenkiinnoton ihminen, joka yrittää, yrittää ja yrittää, muttei koskaan onnistu.

Miksi toisilla on paljon helpompaa luoda ihmissuhteita? Enkä tarkoita ainoastaan seurustelusuhdetta, vaan myös pelkkiä kaverisuhteita. Miksi toiset ihmiset ajetaan nurkkaan, jossa sitten hän luo muurin ympärilleen ja vapauduttuaan ei enää osaa tehdä mitään? Miksi ihmiset lopettavat yrittämästä? Miksi kukaan ei huomaa vaikka toinen kuinka yrittää tehdä parhaansa?

Elämä on niin epäreilua.

En jaksa en, ymmärtämään en pysty. Vituttaa vaan entistäkin enemmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu