HP_gurulle kyssä

Olympus FE-115

Tiedätkö miten noissa FE-11x kameroissa voi muuttaa ISO-arvoa manuaalisesti vai onko niissä aina automaatti päällä? Voiko valkotasapainoon kajota manuaalisesti vai säätyykö sekin aina automaattisesti?

Jos noissa ei voi esim. ISO-arvoa käsin säätää, niin voiko kameraa jotenkin huijata että se ottaisi ISO100-arvolla kuvan esim. sisätilassa (esim. laittamalla paljon taustavaloa?)? Kun en halua kuvia ottaa ISO400-arvolla kun pokkareissa niillä ISO400-herkkyydellä otetuilla kuvilla on vähän taipumus tulla rakeisiksi.

Noihin en löytänyt vastauksia manuaaleista, Basic ja Advanced manuaalit on kahlattu läpi enkä saanut vastauksia noihin.

1

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hp_guru

      ISO-arvo on automaattina ja sitä ei voi mitenkään säätää manuaalina. Kamera säätää ISO-arvon automaattisesti tilanteen mukaan. Iso arvoa ei voi kiertää.

      Pahoittelen, että vastaus tuli myöhässä, mutta kun en seuraa enää näitä palstoja kovinkaan usein.. Jos tulee kysyttävää, lähetä viesti mieluummin foorumilleni, jota seuraan aktiivisesti http://www.foorumi24.urli.net tai guestbookiin http://www.freewebs.com/hpgurus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1453
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      110
      900
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      751
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      720
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      697
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      671
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      669
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      657
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      67
      650
    Aihe