Ostin käytetyn tietokoneen. Kone toimi kesän hyvin, mutta nyt on alkanut sammuilemaan. Kertakaikkiaan sammuu, eikä käynnisty muuten kuin irroittamlla virtajohto, sitten käynnistinappia painettava ja johto töpseliin. Ja varsinkin aamuisin kun käynnistän kylmän koneen niin sama pitää toistaa jopa puolenkymmentä keraa. Kun kone on sitten käynnistynyt, se voi sammua milloin vaan. Voi toimia 10 minuuttia tai 3 tuntia.
Ostinko paskan koneen vai olenko itse osaamaton käytäjä?
Ostinko paskan koneen vai olenko itse osaamaton käytäjä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
... korjautui kun vaihdoin virtalähteen, mutta voi se vika minun tietojeni pohjalta olla muuallakin. 99 prosenttia käytetyistä joita olen nähnyt myynnissä on silkkaa paskaa.
rikki, vaihda uusi tilalle. Ei ole iso menoerä, eikä iso homma.
sammuminen kesken käytön viittaa ylilämpöön, joten puhdista masiina pölystä ensin, siis sisältä. Katso samalla, että tuulettimet pyörivät. Myös tuo virtalähde tulee kyseeseen tai joku muukin osa. Käynnistysongelma kyllä viittaa laitevikaan.
Aika varmasti haitta ohjelmia ku mun koneella on ollu sama vika toimii jonkin aikaa sit sammuu. Sit en jaksanu enää tapella koneenkaa nii vein sen asian tuntijalle korjattavaksi. Sitku menin hakee konetta se sano se korjaa ja että ei mikää ihme jos kone sammuu ku oli 90 haitta ohjelmaa koneel. Elikkä luulen että sun koneel sama vika.