Pelkkä takin kääntö ei enää nykyisellään riitä metäkoneen kuljettajan työssä.Lisäksi täytyy hallita ns.neljään suuntaan kumarrus ja sen on tapahduttava yhtäaikaa kaikille,kuitenkin siten ettei ,kumartaja pyllistä kenellekään ringissä olevalle!
Nämä neljä tärkeintä kumarrettavaa ovat:
-Urakoitsija
-Puunhankinta firma/firman asiakkaat
-Metsän myyjä/mhy
-Luonnon suojelu
Siinäpä sitä kumarreltavia riittää joiden intressit poikkeavat melkolailla toisistaan.
Eipä siis liene ihme että,konemiehillä tuppaavat selät loppumaan ennen aikojaan,sen verran moneen suuntaan sitä näyttää joutuvan köyristelemään ja nöyristelemään!
Samoin koneessa tulee olla myös niitä lippiksiä ja takkeja yhtä monen laisia ,kun on noita kumarreltavia ja nuoltavia!
Joten kyllä siellä koneen kopissa saa tarkkana olla että,ehtii vaihtaa mielipiteen ja ainakin lakin ennen kun aloittaa keskustelun kulloisenkin vierailijan kanssa!Ja kun pitäisi vielä ehtiä töitäkin tekemään?
Mahdoton yhtälö!
5
1282
Vastaukset 5
- ex-kuski
...on mielenkiintoinen tuo kuskin tilanne.Muilla aloilla vastaa työtä tekevän yrityksen johto yhteyksistä muihin ja työntekijä keskittyy työntekoon johdon ohjeiden mukaan.Nyt taitaa olla niin että yrittäjät siirtävät OMAA vastuutaan pelkästään kuskille.
Eli luontoväki metsänomistajat urakanantajat,heidän kuuluisi keskustella URAKOITSIJAN kanssa asioista,ja urakoitsijan kuuluisi kertoa(haukkua) kuski.
Välillä eri palstoilla näitä juttuja lukiessa tuntuu siltä että kuskille aletaan siirtämään sellaisia asioita joita ei hänelle kuulu.
Tietenkin jos kuski tekee täysin p...aa jälkeä kuuluu se mainita,näinhän muillakin aloilla toimitaan.- niin,
hyvät tulot 6-10e jopa joillakin ylikin että,täytyy sitä niillä hankkeilla jaksaa kumarrella ja vitöilut kuunnella.Sitten olis eri asia jos olis vielä alipalkattu!:D)))
niin, kirjoitti:
hyvät tulot 6-10e jopa joillakin ylikin että,täytyy sitä niillä hankkeilla jaksaa kumarrella ja vitöilut kuunnella.Sitten olis eri asia jos olis vielä alipalkattu!:D)))
Metsäkoneenkuljettaja on ilmaista työvoimaa tai tilalle tulee rahevesseli joka tekee ilman mitää korvausta 24h
- lll
niin, kirjoitti:
hyvät tulot 6-10e jopa joillakin ylikin että,täytyy sitä niillä hankkeilla jaksaa kumarrella ja vitöilut kuunnella.Sitten olis eri asia jos olis vielä alipalkattu!:D)))
eivätpä vittuilun kuuntelusta maksa niin enpä sitä kuuntelekkaan.
- nähty ja kuultu
lll kirjoitti:
eivätpä vittuilun kuuntelusta maksa niin enpä sitä kuuntelekkaan.
Jos alalla aikoo kärvistellä niin sitä vittuilua ja simputusta on pakko kuunnella ja kestää.On aivan eri asia jos kaveri käy maataloustukiaisten noston ohessa pimeästi silloin tällöin harrastelemassa koneen ajoa ja sattuu itsellä vielä olemaan hiukan metsää niin hänen kohdallaan tilanne on eri niin kauan kun hänellä sattuu sitä myytävää metsää olemaan.
Palkka rengin asema on kuitenkin aika tavalla erilainen,muutamaa huippuosaajaa lukuun ottamatta.Näitä todellisia ammattilaisia ei tosin enää taida kovin montaa kymmentä Suomen maasta löytyä jotka viitsisivät itseään kiusata alipalkatussa työssä!Tunareita ja (muka)ammattilaisia kyllä sitäkin enemmän.Puheet on kyllä niinkuin sillä kuuluisalla rahattomalla lehmän ostajalla,mutta siihen se sitten useimman kohdalla jääkin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431840
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2741252Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.173919Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.263666- 33601
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12591- 244586
- 190552
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20492- 41476