tassujen pureskelu

meukka

Mikähän koiralla mahtaa olla, kun pureskelee aina molempien etutassujen polkuanturoiden välejä päivittäin useaan kertaan?
Stressiä tuskin on, niin rauhallista elämää viettää. Jotain allergiaa?
Olen yrittänyt katsoa tassun pohjia, mutta koira on niin pitkäkarvainen ettei polkuanturoiden välistä ihoa näe. Karva on kyllä siitä kohtaa epänormaalin punaruskeaa, varmaankin tullut verta?

6

1343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meukka

      yhden asian, eli koira järsii tassuja juuri yleensä ollessaan pihalla yksin juoksulangassaan.
      Johtuisiko se siitä yksinäisyydestä?

      • lellu1960

        Koira voi tuntea stressiä, vaikka sen elämä olisi näennäisesti rauhallista ->turhautuminen. Siihenhän voi viitata tuo että yksikseen ollessaan jyrsii tassuja. TAI sitten olet kieltänyt sitä ko.puuhasta ja se käyttää tilaisuutta hyväkseen, kun on yksin. Liekö syytä vai seurausta, mutta vaikuttaa siltä, että tassuissa pesii hiivainfektio.Voit ensin kokeilla kotikonstein tassujen pesua Molkosan- vesiliuoksella. Lämmintä vettä ja loraus Molkosania, tassujen pesu ja liuos jätetään iholle, kuivata tietysti voi, mutta ei siis huuhdella. Tätä päivittäin, vaikka 1½ viikon ajan, jos ei tilanne parane, kannattaa viedä lääkäriin näytille.


    • Leikkaa karvat pois varpaiden välistä.
      Ne saatavat olla tulehtuneet etenkin jos koira on pitkäkarvainen ja paljon ulkona.
      Varpaan välit kastuvat eikä ne pääse kuivumaan koska ovat "liian" karvaiset.
      Tai ne saatavat kutittaa koska ovat kosteat.

    • suolaa

      Meidän koiran tassu tulehtui tosi pahasti ja eläinlääkäri arveli syynä olevan maantiesuolan. Kaupungissa ainakin kaikki hiekkatiet suolataan kesällä, etteivät pölyäisi.

    • Jaffas

      tuohon tassujen pureskeluun voi olla monia syitä.
      Allergia, tulehdus, hiiva, toimettomuus, stressi ym...
      Kerroit, että se pureksii tassujaan, kun on yksin pihalla juoksulangassa. Eli pitkästyy. Puuhaatko koirasi kanssa mitään? Lenkkeiletkö tai harrastatko koiran kanssa? Mitä rotua koira on? (tämä kysymys siksi, että eri rotuiset tarvitsevat aktiviteettia enemmän kuin toiset).
      Johtuu tuo pureskelu mistä tahansa, se ei parane, ellei pureskelua estetä ja tassuja hoideta. Tulee kierre, jossa pureskelu aiheuttaa tulehdusta, joka taas aiheuttaa kipua ja kutinaa, mikä taas johtaa nuolemiseen ja pureskeluun.
      Allergia voi olla yksi syy, mutta silloin luulisi koiran kutiavan muualtakin.

      • meukka

        on suomenlapinkoira (ei kuitenkaan ulkokoira).
        Lenkillä käymme noin 3 kertaa päivittäin ja viikonloppuisin 4 kertaa. Koira saa aina olla lenkillä vapaana ja juosta mielensä mukaan.
        Emme harrasta mitään erikoista, sillä asun pienellä paikkakunnalla, josta ei oikein koiraharrastelajeja löydy.
        Mielestäni se ei kuitenkaan vaikuta kovinkaan pistkästyneeltä.

        Ajattelin soittaa huomenna eläinlääkärille, jospa neuvoisi vaikka jonkun hoitosalvan yms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      162
      2567
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      160
      2363
    3. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      1993
    4. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1967
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      0
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1394
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      192
      1272
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1051
    9. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      207
      1012
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      334
      961
    Aihe