siis miten tuo sähköryyppy toimii
sähköryyppy?
13
12430
Vastaukset
- Erkkola
Siellä on ikäänkuin manuaalinen ryyppy, joka menee pois päältä/päälle (riippuuen moposta) kun se saa sähköä, kätevää eikö totta.
No miinus/maa menee ryypylle suoraan, mutta plussa/vaihe mene ptc tai ntc-vastuksen kautta, joka mittaa koneen lämpöttilaa, eli kylmänä se on päällä, ja kuumana pois.
Se saaddan manuaaliseksi, vaihtamalla kytkin vastuksen tilalle- Tesla
Kyllä se on ihan aikaan perustuva tämä ptc:n viive. Virta sen lämmittää jolloin vastus kasvaa. Vrt. hehkulamppu.
- os..
Tesla kirjoitti:
Kyllä se on ihan aikaan perustuva tämä ptc:n viive. Virta sen lämmittää jolloin vastus kasvaa. Vrt. hehkulamppu.
Vastus lämpiää muutamassa sekunnissa, mutta moottori lämpiää vasta minuuteissa. Pitää olla moottorin lämpötilan tunteva vastus.
- Anonyymi
pitää olla ptc-tyyppi (Positive Temperature Coefficient) jotta resistanssi suurenee lämmön noustessa. Eli kun lämpenee alkaa vastustamaan, ja kylmetessään päinvastoin jotta toimii järkevästi. Resistanssi-lämpötilakäyrä ei ole sitten ihan lineaarinen mutta rinnankytketyllä säätövastuksella saa aseteltua, jos on tarvetta. Kyllä luulen että pitää sitten olla muutakin elektroniikkaa, tommonen ptc-lutikka ei kestä kauttaan kulkevia kovin isoja virtoja, mutta ohjausvirtaa jollekin solenoidille tjsp kylläkin kestää toimittaa.
- os..
Ehkä ei toimi ollenkaan, kun on viallinen. Minä katkaisin siitä johdot, kun se lakkasi toimimasta.
Aivan hyvin käynnistyy ilman ryyppyäkin. Hieman täytyy vain antaa kaasua startissa.
Toimiessaan sähköryypyn neula nousee ylös, kun se saa jännitteen 12V.- Erkkola
Ei aina noinpäin.
Parempi ratkaisu on se, jossa ryyppy menee pois päältä, sitten kun se saa sähköä.
- Sähköt onperseestä
siis kaikki automaattiryypyt menee pois päältä saadessaan sähköä jolloin ryypyn sisällä oleva vaha lämpiää ja laajentaa neulan puskien ryyppy aukon kaasuttimesta kiinni.
- Llslsmsme
sähköryyppy ei välillä toimi ollenkaan
- Amisbemari
Sähköryyppy lisää sähköä bensiinin sekaan jolloin sähköisempi bensiini palaa paremmin koneen ollen kylmä.
Tämän johdosta sähköryyppymobedien tankit ei ole jalkojen välissä, aatelkaa jos munat sais sähköä ryypyn ollessa päällä. - baotianman
Voi hyvä tavaton mitä vastauksia, "laajentaa neulan". Homma menee näin: sähköryypyssä on mäntä ja männänpäässä neula, ilmeisesti neulan tarkoitus on vain toimia ohjurina ja toisaalta rajoittaa ylimääräisen bensan saantia. Kun moottori on kylmä, siis ei ajettu vähään aikaan niin sähköryypyn mäntä on yläasennossa ja se ei sulje männän alapuolella olevaa reikää ja tästä seuraa se että jos moottori käynnistetään niin tämän reijän kautta moottori saa enemmän bensaa.
Kun moottori käynnistyy sähköryypylle tulee 12v jännite jolloin joku massa sähköryypyn sisällä alkaa laajeta ja alkaa työntämään mäntää kohti reikää ja sitten hetken kuluttua tuo mäntä sulkee tuon reijän ja moottori ei enää saa ylimääräistä bensaa. Ainakin kiinalaisissa ja monissa muissakin on tämän tyyppinen ryyppy. Monesti ryypyn tippumisen pois päältä huomaa kun tyhjäkäyntikierrokset tippuu jonkin verran, kun kone lämpiää jonkin verran.- KevätVitsi
Toisin sanoen sähköryyppy toimii kuin mies.
Kylmänä ei toimi, mutta männän sisässä joku massa alkaa paisumaan ja laajentaa "neulan", jolloin hetken kuluttua mäntä sulkee reijän.
Kiinalaiset toimii tämän tyyppisesti.
Monesti miehen tippumisen pois päältä huomaa miehen makaavan selällään vieressä.
Oisko tulossa kevät ? - 0ilman
Joo, jollakin jo kevättä rinnassa.
- Anonyymi
minulla on sähköskootteri Leone Ecopower eikä ole moisia pulmia. Aika vähän muitakaan pulmia. Paitsi että kuulee nykyisin kaikenlaisia urpojen kommentteja ajaessani, mitkä aiemmin jäivät pärinän ja taukoamattoman räpätyksen alle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353