Paljonko teillä on kulunut viikon matkan aikana rahaa yhteensä? Itsellä meni 700€ ja se tuntu tosi hurjalta. En juhlinut enkä sen kummempaa. Ostin vähä vaatetta ja söin ravintoloissa.
Kuinka paljon rahaa kului viikossa?
marisan
264911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
230 euroa, mutta oli puolihoito ja elettiin ihan normaalisti ja tuliaiset kuuluvat samaan summaan,
paikka oli Primorsko.
900 euroa meni, ei ole mikään halpa paikka. Kaupan päälle ripuli- ja vatsataudit. Never again.
minulla ja pokaystävälläni meny yhteensä viikon aikana 1200e. tuliaisia suomeen ostettiin paljon ja syötiin aika kalliissa paikoissa ja juhlittiin myös melkolailla.
Olimme elokuun alussa sunny beachilla 4 henkinen perhe. lapset 8 ja 10 v. Rahaa meni n. 1300, aamupala kuului hintaan. Ostelimme runsaasti tuliasia, 3 muotokuvaakin teetettkiin, 60e kpl kehyksineen. Syötiin 2 kertaa päivässä plus välipalat yms. Ajeltiin minijunalla, taksilla, hevosella. Käytiin vesipuistossa. Missään ei säästelty!
Kultahietikolla samaan aikaan ja samalla henkilömäärällä. Lapset 15 ja 13. Teimme lähes identtiset asiat. Aamupala ei kuulunut hintaan.
Rahaa kului 1400€
Johon kuuluu kolme ihmistä kului n. 900e viikossa. Aamupala kuului hotelli hintaan muuten syötiin kerran tai pari ulkona. Käytiin vesipuistossa pari kertaa, ajeltiin minijunalla, taksilla Varnassa, viiniä, olutta, aurinkotuoleja, tuliaisia aika lailla ym. Juhlittu ei missään sen kummemmin kun pieni lapsi mukana.
En pidä pahana ollenkaan 900,-
Samalla rahalla pääsee kunnon paikkaan, ei tartte matkustaa mihinkään Bulgariaan.
Itse olen käynyt Bulgariassa, Espanjassa, Italiassa, Madeiralla ja Kreikassa. Kaikki olleet ihan hyviä paikkoja. Joka paikassa saa rahaa palamaan aivan varmasti. Eikä mistään paikasta ole mitään valitettavaa.
1400e viikossa. Joka päivä syötiin parikin kertaa ulkona.Iltasin biletettiin ja ostettiin tuliaisia aika paljon. Itse olimme ajatelleet selvitä vähän pienemmällä budjetilla, mutta yllättävän paljon rahaa siellä sitten kuitenkin loppujenlopuksi menee! Oisi varmaan mennyt vielä enemmänkin :)
kanssa kului n 900e suunnilleen viikossa, olimme Albenassa ja pari kertaa kävimme Varnassa sekä yksi pvä veneretkellä. Paljon tuliaisia ostimme, hyvä kun laukut saatiin sullottua kiinni..:) Söimme ulkona ja juhlimme pari kertaa.. Mielestäni budjetti oli ihan riittävä ja kohtuullinen!
Paloi rahaa itelläni muistaakseni n.500e viikossa. Tuli dokattua 7 päivää viikos 12h/päivä, syötyä 2x päivässä juoden punkkua ja olutta, käytiin taksilla Burgasissa (maksoi 100 levaa, 40km/suunta) ostamassa CD-mankka hotellihuoneeseen =) jaaja mitäs muuta. Ostettua jotain tavaroita kadulta. Keskustas meni rahaa myös erilaisiin huvitteluihin, kuten minigolf, ilmakkoampumarata, golfkärry (suosittelen, helvetin hauska ajanviete) jnejne.
Otin rahaa mukaan 500e ja 25levaa toin takaisin.Söin ja join ja shoppailin,mutta paljon enemmänkin olisi mennyt!
No, olettepa varsinaisia hyväntekijöitä. Bulgarialaisten itsensä täytyy tulla toimeen paljon pienemmillä tuloilla. Kelvolliseen toimeentuloon kuulemma riittää n. 350 levaa kuukaudessa, mutta eläkeläiset joutuvat kerjäämään, vaikka saivatkin korotuksen jonnekin 80 levan hujakoille. Alla bulgarialaisen verkkolehden näkemys asiasta.
http://www.novinite.com/
...in Bulgaria, where average earnings are €200 (£135) a month. Pensioners have to survive on €25 a month....
vietettiin aika paljon aikaa varnassa, syötiin enimmäkseen siellä ja shoppailtiin tosi paljon.
Et sillee
rapiat 500€ en pidä pahana ollenkaa
Minulta kului myös noin 200 euroa viikon reissuun. En ostellut mitään krääsää, pelkkää tarpeellista vaan enkä juhlinut ja dokannut. Enkä ajellut taksilla kun bussitkin kulki. Ja apostolinkyydillä näkee paljon ja voi pysähdellä katselemaan mitä mielii.
lähtee pihisteleen. En koskaan laske, eikä budjettia, sitä menee mikä on mennäkseen.
Mut se on siinä tonnin luokkaa ja vaimon eurot päälle.
mä paan hynan palamaan ja nautin.
Näkee laajasti, asuu hyvin, syö loisteliaasti, maistelee parhaita viinejä. Ottaa kontakteja kanssa ihmisiin ja paikallisiin, tarjoaa heille syötävää ja juotavaa, tulee hyvä mieli heidän kiitollisuudestaan.
Minula on aina ollut hyvä mieli antamisesta, ottaminen jotensakin vastenmielistä.
saisi ihmisen erikoisemmin ajattelemaan "laajemmin"...
jutustasi tulee kuva että haluat olla jonkinlainen armopalojen jakelija köyhille tai puolijumala, se on tietysti mahdollista Bulgariassa, siellähän voi halutessaan pari viikkoa leikkiä rikasta ja armeliasta ja itkeä lähtiessään liikutuksesta omaa suurenmoisuuttaan, kun "köyhät jäävät kiitollisena kaipaamaan".
Todellista auttamista ja antamista eivät ole tuollaiset tekopyhät "luxushetket köyhille".
just tultiin kultahietikolta ja 800€ sinne upposi...
juu eli oltiin elokuussa sunnyt beachilla ja viikossa mulla meni noin 250E yhteensä kaikkeen mitä ostin, söin ja join,ei paha. ruoka oli musta halpaa, mutta muutes ei llu niin halpaa ku me luultiin.
700 euroa, syötiin, juotiin ja shoppailtiin. Ei paha.
lomalla? tai yleensäkkään missään? ei sitä mitään mukaan saa, käärinliinoissa ei taskuja !
Ja miksi jättää riideltävää, ei mullekkaan ollut aikoinaan, tyhjätaskuna muailemalle läxin!
söin ja join missä huvitti ja ostin vaatteita.
Asunto Varnassa oli 5 e/vrk.
Olis mahtava tietää mistä tuollainen majoitus löyty. Ite nyt halvimman hostellin minkä oon löytäny, niin 10e/vrk.