Onko nykyisin mahdotonta löytää hiljaista, tasapainoista miestä ilman alko-ongelmaa?Onko kaikki jo hösöttäviä ja hermostuneita Puuha-Petejä, vai?Olen kyllästynyt huumorintajuisiin pelleihin jotka ei ota mitään vakavasti. Vakavikot esiin piilostaan.
Mistä löytyy hiljainen,tasapainoinen mies
Ainoa
261585
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
-mutta olemmeko niin vaatimattomia, ettemme näy? Hiljaisen - tai ujon ihmisen on vaikea tulla huomatuksi.
No hyvä että edes yksi löytyi.Kun olen itsekin hiljainen niin en tämän enempää jaarittele.Pidätkö muuten itse enempi hiljaisista vai puheliaammista naisista?Vai onko liian hiljaista jos kumpikin on hiljaa?Ruusu sinulle.
ei ole mieleeni - mutta tuppisuu taitais olla vielä pahempi...mistä semmoisen ihmisen ajatukset tunnistaa? Riippuu myös ihmisestä - ja niin - puhumisen laadusta, onko äänessä oleminen ihanaa, suotavaa, siedettävää vai raivostuttavaa..
Harvoin sitä, tämmöinen miehenpuoli, ruusuja saa!
hmmmmmm
hmmmmmmm
hmmmmmmmmmmmmmmm
-------------------o---------------------
tuoko on ihanaa. olla vaan hmmmmmm....
Kyllä se on myös naisissa vika, eivät arvosta tavallisia , ehkä hiukan hiljaisia ja naisia nimenomaan ihmisenä arvostavia miehiä.Kyllä siinä on ulkonäkö ja muut ulkoiset arvot(elintaso ja auto, vaikka velalla hankittu)tärkeitä kun kumppania hankitaan.Ehkä naiset sitten vanhempana alkavat arvostaa myös tuota paljon puhuttua sisäistä kauneutta, kun eivät enää oikein kelpaa noille ihannemiehilleen, jotka siirtyvät kuten kaikessa muussakin nuorempaan vuosikertaan.Ehkä hiukan kärjistetty mielipide, mutta aikalailla kuitenkin totta eli rehellisiä mielpiteitä kiitos,
Täällähän se sitten on se kultaisen keskitien kulkija. En ole turha hölöttäjä, mutta tykkään kuitenkin keskustella "henkeviä". Ei sitä keskusteltavaa tarvitse aina olla. Välillä on ihan mukava olla vaan. Usein riittää pelkkä hyvänolon tunne pitämänsä ihmisen seurassa. Ei hyvään oloon tarvita alkoholia, mutta yhteisestä sopimuksesta voisi joskus poksauttaa viinipullon auki ja aivan kotona ollen. Joskus voisi käydä teatterissa ja miks ei tanssimassakin yhdessä.
Oikeassa olet, mutta ne sisäisesti kauniit mieheet ovat niin harvinaisia että hakoteille jouduin muutaman kerran ennen kuin löysin! Toivottavasti itse pystyn samaan vaikka sielu niistä aikaisemmista kokemuksista vielä mustelmilla.
Oikeassa olet, mutta ne sisäisesti kauniit mieheet ovat niin harvinaisia että hakoteille jouduin muutaman kerran ennen kuin löysin! Toivottavasti itse pystyn samaan vaikka sielu niistä aikaisemmista kokemuksista vielä mustelmilla.
Sinä JL, jos olet vapaa mies...
kirjoita postiini [email protected]
Se että osaa olla hiljaa muutenkin kuin mykkäkoulun merkeissä on iso plussa, mutta se että huumorintajussa on pahoja ongelmia tuottaa loppumattoman pitkän miinuksen. Totiset torvensoittajat ovat mahdottomia ihmisiä, jos ovat pöljät tyhjänhekottajatkin.
Kaksi täystosikkoa saattaa toki joissain erikoisemmissa tapauksissa muodostaa toimivan parin.
Kai meillä kaikilla on vähän omanlaisensa käsitys siitä kuka on huumorintajuinen ja kuka tosikko.Jos leimaat jonkun ihmisen tosikoksi, niin et ehkä vain ymmärrä hänen huumoriaan.Olisko näin? Oletko sittenkin itse tosikko?
Älykäs huumori ja ironia tehoaa hyvin, mutta valitettavasti se menee useilta ohi.Itse leimaisin tällaiset tyypit tosikoiksi.
Todella huumorintajuinen ihminen osaa laskea leikkiä mustistakin elämänalueista ja erityisesti omista heikkouksistaan. Oletko samaa mieltä että iän myötä oppii nauramaan itselleen mieluummin kuin naapurille?
>Oletko samaa mieltä että iän myötä oppii nauramaan itselleen mieluummin kuin naapurille?
Kuka oppii ja kuka ei, aina hyvä jos oppii. Pahimmanlaatuinen tosikko on muuten erittäin helppo tunnistaa siitä että hän ei koskaan pysty nauramaan itselleen. Se on vielä pahempaa kuin olla nauramatta millekään. Sellaisten kanssa ei koskaan lähempää tuttavuutta, kiitos...
joopa, nauraminen on balsamia kipeillekin haavoille ja varsinainen jumppaohjelma vatsalihaksille...
On hiljaisia ja tasapainoisia. Mutta ne eivät
pyöriskele täällä nettisivuilla. Hyvin monet naiset pitävät vähän epärehellisistä, itserakkaista, puheliaista, "menevistä" miehistä. Mistä johtunee? Näin vain on! Nykykulttuuri ei suosi hyväkäytöksisiä vanhan ajan herrasmiehiä.
Menevä pitää olla.
Oletko väärällä palstalla (ts. nuorempi kuin 45) tai käytkö paikoissa, jossa nykynuoretnaiset todella ovat hurjan oma-aloitteisia ja vaativia ja vaikka sun mitä? Päästä aina huippaa, kun seuraa ja vertaa omaan aikaansa - vaikka olenkin -45.
hävisit, Ainoa - vai joko löysit elämäsi miehen ?
täällä ollaan silloin tällöin.Jonkun verran tuntuu kiinnostaneen ihmisiä tämä aihe. Onkohan ne kaikki hiljaisia miehiä kun vastauksia on vain vähän :)
Pitemmittä puheitta tällä kertaa hyvää yötä.
ne hiljaiset miehet sitten piilostaan tulisivat ?? Jos ei kerran puhelahjoja ole, niin miten sitten voi tulla huomatuksi?
...
puhelahjoja syntyy puhumalla, kun on tilaisuus puhua...hyvä kuuntelija ja keskustelija antaa tilaa myös kanssaolijan ajatuksille.
siispä kirjoita minulle
[email protected]
näköjään täällä tuo Orkidea. Vois kai sitä julkisestikin täällä vaihtaa ajatuksia. Itseäni miellyttäisi nimenomaan hiljainen mies, ei tarvitse erityisesti yrittää millään kepulikonstilla herättää huomiota.Itse asiassa hiljainen ihminen herättää nykyään huomiota jo omana itsenään, kun kaikki muut ovat niin small talkeja. Meillä taitaa vain olla taipumusta myös paeta tilanteista joissa olisi mahdollisuus tutustua uuteen ihmiseen...Itselle on käynyt näin monesti ja tuoreinta tapausta jäin kaipaamaan.
Soitin kyllä jälkeenpäin mutta käytinkö sitten vääriä sanavalintoja vai oliko kohtaamistilanteessa liikaa alkoholi mukana... en tiedä. Miksi on niin vaikeaa löytää se sielunkumppani vastakk. sukupuolesta?
-että voihan sitä tässä ja nyt ajatuksia vaihtaa- ilman omia osoitteita.
Omassa vaatimattomuudessani en vain keksi mitään muutakaan sanottavaa....ja kuitenkin sitä on!
Ainahan se suhteen alkuvaihe on hieman hankala, joskus homma lähtee liikkeelle kuin itsestään ja silloin kun sitä vähiten odottaa.Usein, jos pitää pakkomielteenä suhteen luomista johonkin tiettyyn henkilöön, ei se välttämättä onnistu.Tuo singnaalinlukemistaito on ehkä tärkein asia, siis tajuta, että joku on kiinnostunut juuri minusta.Usein tosiaan tällaisessa hetken tilanteessa menee "pupu" pöksyyn ja myöhemmin sitten harmittelee, kun tilaisuus on mennyt auttamattomasti ja usein myös peruuttamattomasti ohi.Itse en edes ole mikään hiljainen tyyppi, mutta määrätynlainen rohkeus kuitenkin puuttuu, aina odottaa,että toinen teksisi edes jonkinlaisen, vaikka pienenkin ,eleen, niin homma alkaisi luistaa.Jos kuitenkin joskus sitten ryhtyy tuumasta toimeen ja yrittää tehdä aloitteen, niin kyllä 40-50 vuotiaat naiset osaavat kyllä luistaa tilanteesta, vaikka useilla ei ole pysyvä parisuhdekaan esteenä, kai myös jonkinlaista rimakauhua. ja luuloa, että miehet liikkuvat vain ja ainoastaan "kaato" mielessä.
"Soitin kyllä jälkeenpäin mutta käytinkö sitten vääriä sanavalintoja vai oliko kohtaamistilanteessa liikaa alkoholi mukana... en tiedä."
juoppo?
"Soitin kyllä jälkeenpäin mutta käytinkö sitten vääriä sanavalintoja vai oliko kohtaamistilanteessa liikaa alkoholi mukana... en tiedä."
Huomasin kyllä että tuosta lauseesta saa kuvan jotta minä olisin juoppo akka, joka ei pysty puhumaan kuin änkyräkännissä. Tarkkaavainen lukija oot ;) En soittele kännissä ainakaan uusille tuttavuuksille.Tarkoitin tuolla lauseella sitä alkuperäistä tapaamista, molemmat oli ottaneet.Itse hiukan ja vastapuolesta en tiedä kuinka paljon oli jo pohjia ennen ravintolaan tuloa. Nykyään kun ei tiedä mitä mömmöjä kukin käyttää. Itse oon puoliraitis. Täysraittiit ihmiset ovat minusta jotenkin epäilyttäviä.???
Ehkä tuollainen ihan pieni "rohkaisun" ottaminen on paikallaan, keventää ilmapiiriä.Sitten jos tuo ottaminen menee överiksi, niin äkkiä pilaa koko jutun, etenkin, jos toinen on lähes selvinpäin.Kyllä minua ainakin alkaa hiukan arveluttaa, jos vastapuoli on huomattavassa humalassa,itse olen aikalailla kohtuukäyttäjä, en siis mikään raittiusintoilija.
hieman selvittää - kas kun kansakoulun käynyt olen - mikä on puoliraitis ? Ja sehän koira älähtää, mihin kalikka kalahtaa: miks raittiit ovat sinun mielestäsi "epäilyttäviä"? Ovatko he mielestäsi tekopyhiä tai tiukkapipoja - tai jotakin muuta?