Mielenterveydenhoidosta

Teoriani

Ymmärään jossakin määrin vanhanaikaista maailmaa mielenterveydenhoitoineen, jossa ihminen saattoi joutua hourulaan pätevyytensä vuoksi ja hoitajien keskivertoa huonomman tason vuoksi. Hoitajat eivät ehkä erottaneet mielikuvitusmaailmaa todellisuudesta ja hoitpäätökset siten vääriä ja toisaalta asiakkaan muu elämänlaatu saattoi olla niin huono, että ainut potentiaalinen suoja saattoi löytyä mielisairaalasta.

Tänäpäivänä kun likimain kaikilla on asunto ja katto pään päällä ja jos ei ole, niin sosiaaliviranomaisilta vie vain hetken järjestää moinen asumus. Nykyteknologialla likimain kaikilla on puhelin ja jopa kännykkä ja likimain minkä asin käsittely tahansa käy kädenkäänteessä internetissä taikka sähköpostein joihinka jokaisella vapaanaolevalle on pääsy. Elämänlaadun noustua turhat pakkokeinot ovat siis yleistyneet ja ehkä hyvinkin laadukas ja murheeton elämä saatetaan tulkita toivottomuudeksi ja kykenemättömyydeksi vaikka todellisuudessa kyseessä on äärettömän hyvä elämänlaatu.

Lääkäreistä ja hoitajista saattaa löytyä esim. naisia, joilla ei ole käsitystä miesten maailmasta, meisten velvollisuuksista ja esim. armejan tuomista opeista ja kurista siinä jossa tavanomaiseksi mieshoitajaksi pääsee vaikka sivari taikka muuten vain hankala tapaus.

Mielestäni turhia pakkokeinoja käytetään asiallisia perusteita useammin. Pitää muistaa, ettei turhilla pakkokeinoilla voida koskaan muutoinkaan puuttua ihmisten muihin perusoikeuksiin, velvollisuuksiin taikka vapauksiin muuta kuin sairaalaolosuhteissa. Minulle on jäänyt edelleen epäselväksi se, että miten ihmisten sitten pitäisi elää, jotta pakkokeinoja ei juurikaan kohdistettaisi häneen? Voisiko joku valaista minua tässä asiassa?

9

469

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdjfakf

      Tekstisi oli varsin sekavaa ja kielenkäyttö kankeaa.

      Armeijasta ei nyt ole mitään hyötyä sairaanhoitajan työtä ajatellen.

      Sosiaaliviranomaisetkaan eivät kaikille (esim. rappioalkoholisteille) järjestä asuntoa; Helsingissä on noin 10000 asunnotonta, eikä kaikki ole edes rappiolla, vaan joukossa työssäkäyviä, joilta elämänpohja pudonnut vastoinkäymisten kasaantuessa (muija lähti, velat niskaan, alkoholi, työttömyys ym).

      Kauanko sinä olet hourulassa ollut?

      Vastaus kysymykseesi: elä ihmisiksi, niin pysyt hourulasta pois. Aika paljon saa "tehdä" ennen kuin hourulaan joutuu, pakkohoitokriteerit ovat erittäin tiukat.

      • Kuule......

        Mikottele. Pitää paikkaansa, että pakkohoidon kriteerit on tiukat. Mikään ei siltikään estä tulkitsemasta lakia löysästi ja siksipä meilla on arvon tuomioistuimet ja lääninhallitus. Ai, että oikein ihmisiksi? Mikähän mahtaa olla viimekertaisin epäinhimillenen tekoni? Haluisin vielä tiedustella, että mitäs saakelin diktaattoreita siellä terveydenhuollossa ollaan kun kerta oikein ylimielisiä ohjeita jaetaan??


      • en tiedä
        Kuule...... kirjoitti:

        Mikottele. Pitää paikkaansa, että pakkohoidon kriteerit on tiukat. Mikään ei siltikään estä tulkitsemasta lakia löysästi ja siksipä meilla on arvon tuomioistuimet ja lääninhallitus. Ai, että oikein ihmisiksi? Mikähän mahtaa olla viimekertaisin epäinhimillenen tekoni? Haluisin vielä tiedustella, että mitäs saakelin diktaattoreita siellä terveydenhuollossa ollaan kun kerta oikein ylimielisiä ohjeita jaetaan??

        sinua tuntematta en voi ottaa kantaa mikä on ollut viimeisin epäinhimillisin tekosi.., mutta sen tiedän, että huonosti asiat ovat jos pakkohoitoon joutuuu...


      • Sitten
        en tiedä kirjoitti:

        sinua tuntematta en voi ottaa kantaa mikä on ollut viimeisin epäinhimillisin tekosi.., mutta sen tiedän, että huonosti asiat ovat jos pakkohoitoon joutuuu...

        Asiat muuttuvat huonoksi kun kerta pakkohoidossa on ollut. Kaipa minä kuuluun tähän häviävän pieneen osaa kansaa jolla ei ole edes sitä kattoa pään päällä vai oliko se niin, että minulla on jopa tietokone hienompi kuin lääkäreillä työssään.


      • Sitten kirjoitti:

        Asiat muuttuvat huonoksi kun kerta pakkohoidossa on ollut. Kaipa minä kuuluun tähän häviävän pieneen osaa kansaa jolla ei ole edes sitä kattoa pään päällä vai oliko se niin, että minulla on jopa tietokone hienompi kuin lääkäreillä työssään.

        ei se sinun mielenterveyttäsi vielä takaa, että sinulla on "hienompi tietokone kuin lääkäreillä".


      • Peppu
        moniosaaja kirjoitti:

        ei se sinun mielenterveyttäsi vielä takaa, että sinulla on "hienompi tietokone kuin lääkäreillä".

        Kyllä se melko terveeksi tekee mielen kun ei ole huolia ja murheita ja pornosivut aukeavat sekunneissá :D


      • rehellisyyttä
        Peppu kirjoitti:

        Kyllä se melko terveeksi tekee mielen kun ei ole huolia ja murheita ja pornosivut aukeavat sekunneissá :D

        Ei kyse ole minusta, kyse on niistä ihmisistä jotka haluavat näitä hoitoja. Ihmismieli saattaa olla ailahtelevainen. Tänään en ehkä ole jonkun mielestä pakkohoidon tarpeessa, mutta huomanna saatan olla vaikka mikään ei olisi muuttunut. Loppujenlopuksi minun kohdalla oli kyseessä pelkkä kiusa. Teoriani koskee vain niitä juustoja joilla ei ole normaalista selkeää käsitystä.


    • VAAN TOTTA !!!

      TIEDÄN SATAVARMASTI, että esim. eräässä "mielenterveyskuntoutujien" kodinomaisessa "hoitopaikassa" palkitaan hoidokkeja hyvästä käytöksestä a l k o h o l i l l a - luit oikein ALKOHOLILLA PALKITAAN PÄIHDEONGELMAISIA ja hoitsut saa näin "luvan" ryypätä matkassa retkillä!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Tämmösitä tämän päivä Suomessa !!!!!!!!!!!!!
      Sepä hoidon tasosta, LISÄKSI JOTKUT HOITSUT ITSEKKIN VAHVASTI PÄIHDEONGELMAISIA !!!!!!!!!!!!

      • Nimetön

        Samaa tarinaa olen kuullut täällä Pohjois-Karjalan suunnalla ja tiedän erään lähihoitajan, nainen n. 33 v., joka "leikkii lääkräriä" ja HALUAA ITSE lääkkeidenjako-oikeuden, muilla ei saisi olla, miksiköhän, no siksi, että tämä henkilö on päihteiden väärinkäyttäjä ! Subutexia naamariin, kyllä se siitä. Taitaa olla uusi bisnes nämä mielenterveyskuntoutujien kodinomaiset hoitokodit, kun jopa talkkarit ja juopot johtajien avopuolisot hääräävät siellä "hoitajina". Kylläpä on taso alhaalla. tarkastajatkin käyvät, mutta eihän näitä asioita tule esille, ihan muuta, epäolennaista "ministeriön määrää" asiaa tutkitaan. Voi,potilasraukkoja !!! Nim: Narskuhoitajan tunteva ihminen!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      128
      1514
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1348
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      814
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      122
      784
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      62
      715
    6. 53
      691
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      559
    9. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      286
      529
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      515
    Aihe