Ruotsalaiset keittiöt

Mikä siinä taas on, että ruoho näyttää niin paljon vihreämmältä meren länsipuolella. Ruotsalaisilla ja tanskalaisilla näyttää olevan herkullisemmat keittiövalikoimat kuin meillä (www.koksportalen.se)
Eipä ole monikaan näistä meille rantautunut. Marbodal, Lg collection, Kvänum, Sonderborg kokkenet, Smedstorp, Lidhults, Myresjökök, jne.
35083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tyylistä. Paskaa kovaan hintaan, jota mainostetaan "kotimaisena laatutuotteena".

Äänestä

vaan on sitä myös. Suomi on kuuluisa siitä, että tänne voi kipata kaikki paskat mitkä muualle maailmaan ei kelpaisi. Ja jos joskus harvoin jotain laadukasta ilmaantuukin, niin hinta vedetään niin helvetin ylös, ettei kenelläkään kuolevaisella ole varaa ostaa sellaista. Muualla esim, Poggenpohl keittiöt ovat kaikkien ostettavissa, mutta suomessa vain harvojen. Tänne todellakin tarvittaisiin jonkinlainen keittiökalusteiden LIDL.

Äänestä

Töissä tuli asennettua viime syksynä 4kpl Marbodal keittiöitä ja niiden laatu on huipputasoa. Kaikki on viimisenpäälle funtsittu. Mutta hauskin yksityiskohta tässä on se, kun nyt keväällä asensin toiset 4 keittiökalustetta Merkiltään IKEA, niin osa osista tuli Marbodal paketeissa! Ero oli siinä että Marbodalin keittiöt tulee valmiiksi koottuna ja ikean keittiöt tulee kokonaan osissa. Mutta komponentit oli 80 prosenttisesti samoja! Niin ja se hinta... Kyseessä siis 8kpl identtisiä asuntoja ja IKEA keittiöt tuli yli puolet halvemmaksi! Ulkonäkö on täsmälleen sama ja niitä ei erota toisistaan juuri mistään, joissakin kiinikkeen suojakoteloissa on IKEA tai Marbodal logo, mutta ne on käytännössä näkymättömissä. Mitä tästä opimme, kannattaa se halvinkin joskus tsekata, se nimittäin on käytännössä sama tuote kuin se yksi kalleimmista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuolaten kirjoitti:

Mikä siinä taas on, että ruoho näyttää niin paljon vihreämmältä meren länsipuolella. Ruotsalaisilla ja tanskalaisilla näyttää olevan herkullisemmat keittiövalikoimat kuin meillä (www.koksportalen.se)
Eipä ole monikaan näistä meille rantautunut. Marbodal, Lg collection, Kvänum, Sonderborg kokkenet, Smedstorp, Lidhults, Myresjökök, jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu