Laitoin opintotukilautakunnalle hakemukseni viime kuun 15. päivä, enkä ole vielä saanut myönteistä päätöstä. Kuitenkin Kelan asiointipalvelussa lukee, että syyskuu on tueton kuukausi, vaikka hain tukea 1.9. alkaen.
Mitä ihmettä? Onko muut vastaavassa tilanteessa?
Mitä ihmettä? Onko muut vastaavassa tilanteessa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Täältä tuskin löydät apua tuohon. Suosittelisin käymään tai soittamaan kelalle.
Onko sinulla syyskuussa koulua kuinka paljon? Jos päiviä ei ole tarpeeksi niin et saa tukea syyskuulta...
Koska et ole vielä saanut päätöstä, siellä lukee että syyskuu on tueton kuukausi. Sitten kun päätös tulee, tieto asiointipalvelussa muuttuu.
Sama täällä, ilmoituksesta jo kuukausi, mutta päätös eikä tuki ole vielä tullut, enkä tiedä mitä tehdä
HY-opiskelija
kelan pompoteltavaksi! Rohkeesti vaan kysymään mikä on hakemuksen tilanne, ainakin asumistukihakemus tulee käsitellä kuukaudessa, uskoisin et sama koskee opintotukee... Niitten siis pitää antaa päätös, menkää tiedustelemaan