Olemme lähdössä Protarakseen 15.9. ja ajattelimme vuokrata polkupyörät kenties koko viikoksi. Onko kenelläkään tietoa, kuinka paljon pyörien vuokraaminen siellä maksaa?
Majoitumme Maistros-hotelliin, joten kokemukset hotellista ja ylipäänsä Protaraksesta olisivat myöskin tervetulleita. Samoin kaikki retki- yms. lomavinkit.
Vastauksistanne kiittäen ja kaunista syksyä toivottaen!
pyöräily/Protaras
6
5021
Vastaukset
- 2002protaras
Ei tietoa pyörän vuokran määrästä. Tästä linkistä näkyy yksi hotelli joka vuokraa pyöriä:
http://www.bookings.org/hotel/cy/astreasbeachhotelapts.html?aid=304831
Auto ja skootterivuokraamoja on päätien varressa aivan lähellä.
Protaras on rauhallinen ja melko pieni paikka. Kuitenkin sieltä löytyy hyviä ravintoloita ja jonkin verran ostosmahdollisuuksiakin. Uimarannat ovat hyviä. Suuremmat ruokaostokset kannattaa tehdä Paralimnistä Kokkinos marketista jos sinne tehdään ostosretki tai jos on vuokra-auto käytössä. Lähimarketeista voi sitten ostaa juomaveden ja tuoreet leivät ym. tarviketta. Esim pieni Nissia market on aivan Green Bay hotellin ja Cavo Maris hotellin lähellä.
Jos matkatoimisto tarjoaa kreikkalaista iltaa tai Meze iltaa, niin kannattaa osallistua eli pääsee maistamaan pariakymmentä kreikkalaista herkkua ja juomaa saa tarpeen mukaan.
Hotellin lähellä on Nissia ranta, joka sekin on ihan hyvä ranta tai oikestaan kaksi rantaa - isompi ja pienempi ranta. Matkaa Protaraksen keskustaan on n 1,5km, joka sujuu hyvin bussilla joita menee melko tiuhaan tai kävellen ei kuitenkaan suositella kävelyä keskipäivän aikaan kun kokemuksesta oli
hikistä puuhaa. Keskustan tuntumassa on Fig Tree Bayn pitkä hyvä uimaranta.- 2002protaras
Lähistöllä on myös Afrodite ravintola jossa söimme tosi hyvän Kreikkalaisen illallisen ja toinen on Italialainen ravintola missä myös saimme hyvää ruokaa. Läheisessä Green Bay ravintolassa emme suosittele ainakaan tilaamaan pizzaa.
- loma06
2002protaras kirjoitti:
Lähistöllä on myös Afrodite ravintola jossa söimme tosi hyvän Kreikkalaisen illallisen ja toinen on Italialainen ravintola missä myös saimme hyvää ruokaa. Läheisessä Green Bay ravintolassa emme suosittele ainakaan tilaamaan pizzaa.
Paljon kiitoksia tiedoista! :)
- oli sen
2002protaras kirjoitti:
Lähistöllä on myös Afrodite ravintola jossa söimme tosi hyvän Kreikkalaisen illallisen ja toinen on Italialainen ravintola missä myös saimme hyvää ruokaa. Läheisessä Green Bay ravintolassa emme suosittele ainakaan tilaamaan pizzaa.
ravintolan nimi, jota en voi suositella. Lupasi paljon ja siihen se jäikin.
- tazzu
Vietimme viikon elokuussa 2008 kyseisessä hotellissa. Hotelli oli siisti, palvelu hyvää, rauhallinen paikka. Suosittelen ilmastoinnin ottamista heti alkuun, lämmintä on :) Hieman pitkät oli kävelymatkat ruokapaikkoihin, mutta bussilla pääsee kätevästi ja halvalla.
Suosittelen käyntiä vesipuistossa, nimeä en muista, niitä on käsittääkseni pari lähimain.
Pyöriä vuokrataan melkein hotellia vastapäätä olevassa vuokraamossa, hinnasta ei tietoa.
Hotellilla järjestettiin kreikkalaisia iltoja; ruoka oli erinomaista ja ohjelmaakin oli tarjolla, kannattaa varautua siihen, että myös asiakkaat "saavat" osallistua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237