Meille tuli "pelastettuna" yli-lihava rotta. Väärin hoidettu ja ruokittu ja pieni liikkuma-tila.
Miten saisin rotan hoikemmaksi??
Ruokana ollut mm kissan ruokaa, raakaa lihaa ym. Eli aivan väärin ruokittu,mitään oikeaa jyrsijän ruokaa ei ole koskaan saanut.
Miten saisin rotan hoikemmaksi??
Ruokana ollut mm kissan ruokaa, raakaa lihaa ym. Eli aivan väärin ruokittu,mitään oikeaa jyrsijän ruokaa ei ole koskaan saanut.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei muuta kuin ostamaan supa-rattia tai jotain muuta jyrsijöille tarkoitettua ruokaa. Lisäksi vihanneksia: porkkanaa, kurkkua, salaattia, tomaattia. ja vielä: munaa, keitettyä perunaa tms. Eikä tietenkään ole tarkoitus antaa näitä kaikkia samana päivänä.
Itse ruokin kahta rottaani suunnilleen näin:
aamuisin laitan pari lusikallista jyväsekoitusta kuppiin ja annan vaihtelevasti joko palat kurkkua,salaattia tms. ja pienet herkut (esim.jyrsijän keksin palan, tämä on ollut tapana pienestä pitäen kun olen ensin jutustellut heidän kanssaan hetken). Illalla laitan vielä lusikallisen-kaksi jyväsek. ja annan joko perunaa, munaa, puuroa tms. riippuen siitä mitä itse olemme syöneet. (keitän aina rotille yhden perunan omieni lisäksi josta riittää muutamaksi päiväksi heille pottua). Joskus yksi pähkinä, pieni pala leipää tms.lisäksi. Nämä määrät voivat olla vähän epätarkkoja, enkä noudata niitä kovin orjallisesti. Seuraan rottieni vointia jatkuvasti ja muutan tarvittaessa ruuan määrää ja laatua suuntaan tai toiseen.
Muistutan vielä ettei esim.kananmunaa saa antaa joka päivä, kerran kaksi viikossa korkeintaan. Ja suolaa ja rasvaa tulisi välttää myös.
Liikuntaa tarvitaan myös, rotan pitäisi päästä temmeltämään päivittäin väh.pariin kertaan vapaasti.
Rotta on viisas eläin ja ikävä kyllä tässä ruoka-asiassa se saattaa olla haitaksi. Se oppii helposti valikoivaksi, eikä sille enää kelpaa mikä tahansa. Kannattaakin kokeilla eri ruokia ja yrittää löytää niistä maistuvat. Ja sitten laitat tietysti aina ne vähemmän maistuvat ensin. Ja jos nyt näyttää siltä ettei se suostu syömään heti tarjoamaasi ruokaa niin älä pelkää ei rotta nälkään kuole, ainakaan ihan heti. Se syö kyllä sitä mitä sille annetaan, vaikka katsoikin ensin pitkään ja happamasti tarjoamaasi sapuskaa.
Yhdelle rotalle yhden annos, ja määrät opit kyllä annostelemaan kun seuraat rottasi painoa ja terveyttä.