Hushmail on kuulemma tehokas, PGP:n kaltainen sähköpostin salausohjelma, jota voi käyttää internetin kautta latamaatta mitään omalle koneelle. Minulla on vielä toistaiseksi sellainen tilanne, etten ole voinut enkä halunnutkaan ottaa omalle kotikoneelleni nettiyhteyksiä. Käytän siis julkisia koneita kirjastossa, työpaikalla ym. Näille koneille ei tietenkään voi latailla mitään omia ohjelmia, joten PGP:tä en voi hankkia.
Olenko ymmärtänyt oikein Hushmailin periaatteen, että siitä ei tarvite ladata mitään koneelle, vaan homma toimii suoraan netin kautta...? Näin olin lukevinani ohjeista, mutta kun koetin avata itselleni tunnuksia, siitä ei tullut yhtään mitään. Virheilmoituksia, "ei onnistu" jne.
Joskus kyllä taas otan omaan koneeseen nettiyhteydet ja PGP:n, surffailua varten ehkä TOR:n. Mutta nyt pitäisi vielä pärjäillä näillä kaikkien käytössä olevilla vehkeillä, jossa sekä sähköposti että surffailu on erittäin läpinäkyvää. Arvostan yksityisyyttä, se on mielestäni demokraattisen sivistysyhteiskunnan yksi perusarvo.
Hushmailin ohjeet löytyivät täältä, mutta en niistä siis päässyt puusta pitkälle:
http://www.hushmail.com/
kokemuksia Hushmailista?
vinkeistä kiitollinen
1
614
Vastaukset
- PaleBoy
Testasin. Kokeilin mutta totesin että mikä riepoo on että kun kirjaudun sisään pitää aina valita "yes I want to use free version" tyylistä linkkiä että pääsen saapuneet -kansioon.
Turvallinen se on joo! Ja toimii kuten sanoit ettei tarvii asennella mitään ja sitä rataa mut itse tuppaan käyttämään Thunderbirdiä ja Enigmailia (OpenPGP).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,692762Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt162662Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242237Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod112233Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1052167Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992121Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1072033MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141905Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5991897Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231673