Hushmail on kuulemma tehokas, PGP:n kaltainen sähköpostin salausohjelma, jota voi käyttää internetin kautta latamaatta mitään omalle koneelle. Minulla on vielä toistaiseksi sellainen tilanne, etten ole voinut enkä halunnutkaan ottaa omalle kotikoneelleni nettiyhteyksiä. Käytän siis julkisia koneita kirjastossa, työpaikalla ym. Näille koneille ei tietenkään voi latailla mitään omia ohjelmia, joten PGP:tä en voi hankkia.
Olenko ymmärtänyt oikein Hushmailin periaatteen, että siitä ei tarvite ladata mitään koneelle, vaan homma toimii suoraan netin kautta...? Näin olin lukevinani ohjeista, mutta kun koetin avata itselleni tunnuksia, siitä ei tullut yhtään mitään. Virheilmoituksia, "ei onnistu" jne.
Joskus kyllä taas otan omaan koneeseen nettiyhteydet ja PGP:n, surffailua varten ehkä TOR:n. Mutta nyt pitäisi vielä pärjäillä näillä kaikkien käytössä olevilla vehkeillä, jossa sekä sähköposti että surffailu on erittäin läpinäkyvää. Arvostan yksityisyyttä, se on mielestäni demokraattisen sivistysyhteiskunnan yksi perusarvo.
Hushmailin ohjeet löytyivät täältä, mutta en niistä siis päässyt puusta pitkälle:
http://www.hushmail.com/
kokemuksia Hushmailista?
vinkeistä kiitollinen
1
596
Vastaukset
- PaleBoy
Testasin. Kokeilin mutta totesin että mikä riepoo on että kun kirjaudun sisään pitää aina valita "yes I want to use free version" tyylistä linkkiä että pääsen saapuneet -kansioon.
Turvallinen se on joo! Ja toimii kuten sanoit ettei tarvii asennella mitään ja sitä rataa mut itse tuppaan käyttämään Thunderbirdiä ja Enigmailia (OpenPGP).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27545862Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5111460Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311038Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399830Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908678Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2856728Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j23549Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33440Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253163Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43013