Kyllä Alonso käyttäytyy lapsellisesti valittaessaan tuomariston päätöksestä. Säännöissä sanotaan, että rangaistus seuraa tahallisesta ja tahattomasta estelystä. Todellinen mestari osaa säilyttää pokkansa tällaisissa tilanteissa, eikä alkaa syyttää koko formula 1-organisaatiota salaliitosta häntä vastaan. Taitaa olla Alonsolla liian kovat paineet niskassa, kun Schumacher hengittää niskaan.
Alonso ei ansaitse käytöksensä puolesta maailmanmestaruutta. Mestari ei käyttäydy noin.
Alonso ei ansaitse käytöksensä puolesta maailmanmestaruutta. Mestari ei käyttäydy noin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei valittanut siitä ettei häntä rangaistu shikaanin oikaisusta?
Rehellisyys voittaa - tämän mestarin sanoja lainatakseni
Sääntöhän "muuttui" Unkarin Gp:ssä, kun tällä hetkellä:
http://www.youtube.com/watch?v=-5UnPeyzcHM
että siinä kisassa hämmästelinkin kuinka säännöistä luistellaan. No kai nyt kaikki voi vetää sitten mutkat suoriksi.
Schumia yritettiin kammeta pois valtaistuimelta monta vuotta muuttamalla sääntöjä. joten turha Alonson yhtään valittaa.
Onpa kummallista, että kaikki erimaalaiset arvostetut formula1 -asiantuntijat ovat sitä mieltä, että Alonson rangaistus oli täysin väärä ja naurettava.
Se, mikä on oleellista, on itse F1-organisaation tuomiovaltaa käyttävän elimen päätös asiasta. Millään muulla ei ole merkitystä. F1 ei toimisi, jos päätösvalta annettaisiin näille mainitsemillesi asiantuntijoille ja kisakommentaattoreille.
Ja on aikamoisen naiivia väittää kaikkien "arvostettujen f1-asiantuntijoiden" olevan samaa mieltä asiasta. Max Mosley on sitä mieltä, että sääntöjä on noudatettava ja Alonsoa oli rangaistava. Alonso rikkoi vallitsevia sääntöjä. Samalla hän painottaa, että sääntöjä tulee tältä kohdin kauden päätteeksi tarkistaa. Jopa itse Briatore on todennut hyväksyvänsä rangaistuksen ja Alonson rikkoneen sääntöä. Väitteesi on siis kumottu.
Taidat olla aika joko/tai-käsityksiä omaava ihminen.
Loppukausi on kyllä ollut jokseenkin mielenkiintoinen. Alonso on saanut loppukaudesta enemmän rangaistuksia kuin varmaan koko urallaan tähän asti. Mielenkiintoista on myös, että Renaultin massavaimentimet olivat viime kaudella ja alkukaudesta lailliset, mutta yht'äkkiä laittomat..
Mutta ai niin,nythän mestaruudesta taistelevatkin Alonson kanssa Ferrari ja Schumi, eikä joku McLaren ja Räikkönen..