Netti toimii näin "piuhallisesti", mutten saanut wlan yhteyttä toimimaan läppärin ja mod välille..
Kaikki asetukset modeemin mukana tulleiden ohjeiden mukaan tehty. Olisiko xp homessa jokin vika, kun se ei löydä kyseistä verkkoa.. Ompi tämä uusi asia minulle joten kaikki apu enemmän kuin tarpeen..
Kaikki asetukset modeemin mukana tulleiden ohjeiden mukaan tehty. Olisiko xp homessa jokin vika, kun se ei löydä kyseistä verkkoa.. Ompi tämä uusi asia minulle joten kaikki apu enemmän kuin tarpeen..
Vastaukset 4
Vanhimmat
>Olisiko xp homessa jokin vika, kun se ei löydä kyseistä verkkoa..<
-Ei käyttistä pidä ekaksi alkaa epäilemään.
Todennäköisimmin "vika" on siinä monitorin edessä istuvan tiedoissa ja taidoissa.
>Todennäköisimmin "vika" on siinä monitorin edessä istuvan tiedoissa ja taidoissa.<
Olipa hyödyllinen vastaus. Eihän Windowsissa ole mitään vikaa.
Kun en tiedä, niin kysyn, pitääkö wlan ominaisuus aktivoida läppäristä, vai käynnistyykö itsekseen. Tuntuis olevan sillä puolella tuo probleema. Tarkistele laitehalllinnasta tms. onko "radio" päällä.
Onko siinä joku apuohjelma tuon wlanin hallintaan?
laitteesta.
Selvitä osoite; start -> run -> kirjoita CMD, paina entter. kirjoita 'mustaan' ruutuun;
ipconfig /all, katso mikä osoite tulee Default Gateway:lle (192.168.0.1?) laita osoite muistiin. Poistu 'mustasta' ruudusta kirjoita exit ja paina entter.
Avaa selain, kirjoita selaimen osoiteriville 192.xxx.xxx.xxx, aukeaa kirjaantumisikkuna, kirjaudu admin, salasana tyhjä (tai admin). Aseta WLAN asetukset.