huolestunut

äiti....

onko muut kokeilleet mallasuutetta jotta vauvan maha toimisi joka päivä ja näin vähemmän koskisi/kävisi mahaan?tuntuu että kaikki on kokeiltu,mutta ilmaa on tosi paljon!vaikka sitä lähtee hirmusesti pieruna ja röyhtäyksinä pois,tuntuu että sitä vaan on!miten maitoallergia ilmenee?onko aina oltava ripuli?

2

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lilla@

      Meillä tyttö oli todella täynnä ilmaa ensimmäiset 3 kuukautta. Mallasuute aiheuttaa itseasiassa lisää ilmavaivoja, en suosittele, jollei teidän murulla ole kans kakkan kanssa ongelmia.
      Meillä kakkattiin kerta/viikko, niin siihen mallasuute oli mahtava apu =)

    • Äiti85

      ...Duphalac niminen nestemmäinen "ulostuslääke". Se pehmentää kakkaa jolloin vauvan masuun ei koskisi. Meillä oli hirveät itkut kun poikamme maha oli aivan kovalla ja hänen masuun sattui. Apteekista kysyin apua ja he sanoivat, että mallasuute voisi auttaa. Meillä se ei kuitenkaan tehonnut vaan toi enenmmän ilmavaivoja. Soitin yliopiston apteekin lääkeneuvontaan ja siellä kehotettiin kokeilemaan tätä ja nyt on kaikki ollut paremmin=) Pikkuinen ei enään itke vatsan kovuutta! Sitä saa antaa alle 1-vuotiaille 2,5-5ml päivässä. Voit kyllä silti kokeilla mallasuutetta. Minä sekoitin sitä ensin maitoon, mutta sieltä neuvonnasta kehoitettiin sekoittamaan veteen ettei tulisi niitä ilmavaivoja niin paljon. Toivottavasti tästä oli jotain apua ja toivotaan, että lapsenne masu paranee=)!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe