Vanhempani käyttivät 13 v koiraansa eläinlääkärissä jolloin koiralla oli virtsatieinfektio joka on nyt hoidettu. Hän myös sanoi koiralla olevan mitä todennäköisimmin dementia. Miten teillä on koiran dementia ilmennyt ja miten olette sitä hoitaneet? Onkohan lääkettä siihen?
Koiran dementia
Mimm.u
44952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Äitini sekarotuisella ilmeni dementiaa elämänsä viimeisen vuoden ajan voimakkaastikkin. Koira saattoi seota täysin, jos äitini meni esim. vessaan ja koira ei nähnyt äitiäni. Mitään ihmeempiä lääkkeitä ei käytetty, koira vain vaati normaalia enemmän huomiota osakseen. Hyvin pärjäsi loppuun asti, tosin äitini totesi koiran olevan aika rasittava, koska koko ajan koiran oli nähtävä äitini.
Doggivanhus ei aina muista mitä on tekemässä. Pitää esim. muistuttaa miten juodaan (juo hanasta), ulkona ollessa pitää muistuttaa kakkalle menosta,muuten saattaa vaan pyöriä sekavan oloisena, ja välillä saa sata kertaa sanoa 'ole hyvä' kun antaa koiralle ruokaa kun se ei ole varma saiko nyt syödä vai ei. Ei mitään kummempia lääkkeitä meilläkään. Päivä kerrallaan :)
Dementtiaa potevan kissan. Ihan mukava muuten, mutta ei muistanut oliko syönyt vai ei. Siinä oli emäntä pulassa sen kanssa, koska koko ajan pyysi sapuskaa. Eläinlääkäri sitten sanoi anna syödä kun sillä ikääkin jo 17 vuotta, niin ei pitkään enää elä vaikka lihoisikin.
koiramme pian 14 vuotias omaa dementian oireita. Esim ulos mentäessä se ei aina tunnu tietävän oliko menossa vai tulossa. Seisoskelee siinä sitten terassilla hölmön näköisenä. Pissalle pitää joskus erikseen käskeä.
Mutta oikeastaan mitään sen isompia oireita ei ole. Muutoin on terve ja joskus innostuu vielä leikkimäänkin nuorempien kanssa.
Vielä jalka siis mummolla nousee suht kepeästi. Niin ja lääkkeitä ei ole muuhun kuin virtsanpidätykseen.