Kaksi kaveriani seurustelee. Sen takia kavereillani ei ole ollut mitään muuta puheenaihetta kuukausiin.
Koulussa ja vapaa-ajalla sama kumman seurassa olen, niin kaveri pälpättää vain niin ihanasta /kamalasta poikakaveristaan ja saan jatkuvasti olla kuin joku yksityinen parisuhdeterapeutti.
Kaikki kuulumiseni sivuutetaan. Tein jo uuden meseosoitteen, jonka annoin jo tärkeimmille tyypeille, enkä noille, koska en vain enää kestänyt kuunnella sielläkin vain poikakaverijuttuja. Jos YRITÄN kertoa omia asioitani, niin mesessä niihin ei viitsitä uhrata sanan sanaakaan ja raivostuttaa, ettei voida kommentoida omia juttujani millään tavalla! Livenä sanomiseni keskeytetään tai ohitetaan vain sanomalla "jaa" tms. ja sitten alkaa sama iänikuinen pälpätys "poikakaveri sitä poikakaveri tätä plaa plaa..."
Jos olen jo illalla sanonut, että menen nukkumaan, niin eiköhän senkin jälkeen vielä jostain kriisistä taas tule puhelua/viestiä, sitten suututaan, jos en vastaa. Onneksi tajusin alkaa pitämään puhelinta kiinni yöllä.
Tai jos mesessä sanoin jo, että menen nyt, niin silti tulee sellainen vuodatus taas poikakaverista, johon pitäisi auttaa, mutta jos ohitan sen ja sanon, että pakko mennä, niin kyllä taas sellaiset suuttumiset saa niskaansa, että huh huh.
Olen yrittänyt olla ymmärtäväinen, mutta NYT MENEE HERMOT!!!!!!!!!!!!!!!!
Mitä voisin tehdä??
POIKAKAVERIT TULEE JO KORVISTA ULOS!
6
1157
Vastaukset
kirjota lappu. kirje tai vastaava. sillon se on luettava, ja ehkä se iskee jotenki johonki aivon perukoille, eikä siihen voi sanoa heti takaisin jotain muuta tai sivuuttaa sitä muuten. tsemppiä :)
- ehdottaja
Hanki sinäkin poikaystävä jonka hirveydestä/ihanuudesta voisit puhua.
- .....
hanki muitakin ystäviä. Kyllähän ne kaverit vähän menee omia menojaan ku alkavat seurustella. Ei sille mitään voi. Tietenkin voit yrittää vaihtaa puheenaihetta mutta jos ei auta niin tutustu uusiin ihmisiin paremmin. Kyllä maailmassa juttuseuraa riittää.
- only-me
Jos kuvittelen itseni tuohon tilanteeseen, en keksi muuta kuin että sanot suoraan sille kaverillesi, että sinullakin on elämäsi ja asiasi, ja sinäkin haluaisit joskus hiukan huomiota. Ei sinulla ole minkäänlaista velvollisuutta kuunnella muiden ongelmia saamatta itse yhtään apua.
Tee toiselle se, mitä haluaisit itsellesi tehtävän. Kai itsekin haluaisit kaverisi sanovan, jos hänellä ei teidän ystävyydessänne olisi mukavaa? :)- minähän se
eikai kukaan halua puuttua toisten ongelmiin ku jos neuvvoo väärin niin saa siitä sit syyt niskoilleen joten olen samaa mieltä että sanot suorat sanat etkä epäröi...
- Lost_n_Found
Itselläni samaa hommaa, toisen kaverin tosin menetin sillä kun sanoin etten jaksa katsella lääppimistä jne. Mut kyllä siihen sopeutuu, mutta kannattaa hakea välillä muutakin seuraa ja sanoa suoraan ettei aina jaksa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914