http://www.mm.helsinki.fi/ainejarj/sampsa/lehti/399/olkitalo.html
Olkitalo
5
1448
Vastaukset
- Tietäjätekijä
Onhan näitä!
Asuntomessuillakin nähty!
Ja joku arkkitehtiopiskelijakin tehnyt, jotenkin ikäänkuin puukehyksiin!
Tässä projektissa ihmetyttää Peltikatto!
Eikös olkitalossa pidä olla myös Olkikatto?
Nyt, ennenkuin joku höyrähtää ja yli-innostuu asiasta, kerrottakoon, että rappaus neljä kertaa tehtynä maksaa yhtä paljon kuin varsinainen (kunnollinen) ulkoseinä eli n. 100 euroa/m".
Sitäpaitsi vaikka talon seinien rungon eristeen saisi ilmaiseksi, ei säästöä kerry edes kymmntä 10%:a rakennuskustannuksista. Olkipaaliseinä lie noin puoli metriä paksu, nykyrakenteilla päästään alle 0,2 metrin; mitenkähän rakennat olkipaaleista, jos. rak oikeus tontilla on vain 200 m2?- oikeus..
Rakennusoikeudelliseen kerrosalaan lasketaan seinistä vain 25 cm. Joten seinät voi olla vaikka metrin paksuiset.
- pläts
oikeus.. kirjoitti:
Rakennusoikeudelliseen kerrosalaan lasketaan seinistä vain 25 cm. Joten seinät voi olla vaikka metrin paksuiset.
Niin, että kannattaisikohan näillä tiedoin olla vaan pelkkä tekijä, ja haalia sitä tietoa esimerkiksi muilta tietäjiltä.
- Tietäjätekijä
oikeus.. kirjoitti:
Rakennusoikeudelliseen kerrosalaan lasketaan seinistä vain 25 cm. Joten seinät voi olla vaikka metrin paksuiset.
... mutta kun ikäänkuin esimerkiksi tuossa naapurissa on kaupungin tontteja, pinta-ala 360 m2, nyt jo oikein rakennettuna.
Siis tontin! AA I 3/4. Metrin paksuisella seinällä saa tärvättyä tontistaan noin 40 m2; n.10%.
Tyypilliseen tapaa.. (n) (si) tartuit taas lillukanvarsiin!
Oliko Sinulla jotain uutta faktaa olkipaalirakentamisen edistämiseksi?
http://iso-orvokkiniitty.fi/ Tässä uusia tietoja olkirakentamisesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934732Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2053774Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311224
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611193- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä33942