vanhemmat lähtee risteilylle pikkuveljen kanssa ja on poissa 2 yötä. haluaisin jäädä kotiin, mutta äiti ei anna... se sanoo ettei kukaan 14 vuotias oo yksin kotona ees yhtä yötä ja on laitonta jättää alle 18v yksin kotiin. (vaikka itekkin varmaan tietää ettei noi pidä paikkaansa) En oo koskaan saanu jäädä yksin kotiin edes päiväksi! naapurustossa ei asu mitään pedariraiskaajamurhaajia vaan pelkkiä täydellsiä lapsiperheitä.. en vaan tajuu miks en voisi jäädä kotiin. :( Ootteko te ollu pitkään yksin kotona ja minkä ikäsenä?
yksin kotona?
18
2204
Vastaukset
- God
Miks sun pitäs saada jäädä yksin kotiin, bileiden takia?
- Minäh..
13 vuotiaana olin kerran neljä yötä yksin kotona. Nyt olen 17 ja olin kesäkuussa kaksi viikkoa yksin kotona, kun vanhemmat lähti mökille, ja itseä ei huvittanut lähteä mukaan.
- ihan
Vanhempasi ovat oikeassa, he ovat vastuussa sinusta ja kerkeät todellakin myöhemmin olla yötä yksin. 14v onvielä liian nuori..vaikka sinusta tuntuukin että olet jo melkein aikuinen. Kunnes jonakin päivänä vanhempana he laskevat sinut olemaan yksin kotona, voit siihen asti 'aikuistua lisää' ja näyttää heille, että olet luottamuksen arvoinen. Näin heidän on sitten joskus helpompaa jättää sinut yksin yöksi, joutuvathan he sen tekemään joskus kuitenkin. Mutta odottele rauhassa. Ajattele niin, että he rakastavat ja välittävät sinusta!
- Collarforfun
Olen ollut yksin kotona siitä 3. luokkalaisesta lähtien... Eipä siinä mitään erikoista. Siis päiviä. Öitä varmaan vitoselta eteenpäin :) Hyvin olen pärjännyt. Yläasteella olin kaverin mökillä jo öitä poissa jne. Sama kotona olen ollut viikon yksin (tai noh kavereiden kanssa) jostain 12-13-vuotiaasta.
- ...laki....
...sano, että lapsen kotiin yksin jättäminen enintään 2 päiväksi, on lapsen hyljintää?
- jee jee
ihan yksin yötä kotona,mut vanhempien siskojen kans oon ollu parikin yötä,ehkä jostain 10-vuotiaasta asti :) No eihän meijänkään äiti varmaan haluis mua ainakaan 2 yöks jättää ihan yksin...ainakaan jos se jonnekki laivalle lähtis...Mut tänään saan kai vihdoin jäädä yheks yöks yksin kotiin :) ku äiti menee yövuoroon ja siskot jonnekkin :D Mä oon nyt 15v,niin et jo oli aikakin :D
- him_tyttö_95
mä khyllä oon ollu yhen päivän kun mutsin ja faijan piti käydä rovaniemellä
- jep.....
se oli riemukas ilta :D
- heiterve
mulla on just niin päin että jätetään yksin kotiin vaikka en haluis. ja oon viistoista. nytki ne lähtee kuukauden päästä viikoks ulkomaille ja minut jätetään kotiin. tiiätkö, ei se oo niin herkkua olla itekseen. mut jos haluut oikeesti joskus olla yksin niin sano vaikka että lähtevät jonnekki ulos tai jotain että haluisit vaan vähä koittaa ns. itsenäistyä ja oppia olemaan yksinki. :)
- lilla_systeri
no joo, voihan olla että tämäkin oli kiellettyä, mutta mä olen nyt 13, ja olen ollut yhteensä kolme yötä yksin kotona. ensimmäisen kerran olin noin kymmenenvuotiaana yksin, kun äitini lähti kavereidensa kanssa ulos.
(vanhempani ovat eronneet, isä asuu kilometrien päässä)
toisen kerran yksitoistavuotiaana jäin kotiin parikuisen koiranpennun kanssa ja valvoinkin siksi melkein kokoajan viemään koiraa ulos.
viimeisen kerran yövyin kotona yksin nyt kolmetoista vuotiaana äitini työmatkan vuoksi.
ihan hyvin nää mun yöt on yksin mennyt, että mikset sitten sä, nimimerkki homomörkö, pystyis yöpyy yksin? (tää oli vaan mun mielipiteeni..)- Nimetön
mää olin 13 tai 14toista ku olin viikon yksin kotona. ja sitten kesäsin monestikki :)
- jaa
Nimetön kirjoitti:
mää olin 13 tai 14toista ku olin viikon yksin kotona. ja sitten kesäsin monestikki :)
oon ollu 13vnä 4vrk enintään kun porukat meni mökille ja sanoin että meen kamun mökille vaikka pidinkin sinä aikana bileet ja loppuaajan nautin vaan olostani ja polttelin
- Anonyymi
Määrä oon jääny mun sisarusten kanssa. Syötiin vaan karkkia ja katottiin lehvaa. Oltiin vaan 1yö
- Anonyymi
Olen Eurassa ja mun täti lähti .
- Anonyymi
No, mihin se täti lähti ?
- Anonyymi00016
Yksin kotona ja ulkona yöllä liikkunut jo 10 vuotiaasta lähtien. Vanhemmat tottuneet jo huonoihin arvosanoihin ja sekoiluun, ettei niitä kiinnosta.
- Anonyymi00017
Sain jäädä kotiin jo 9-vuotiaana, toisaalta vanhemmat oli eronnu, joten ei ollu paljoo vaihtoehtoja, mutta kyllä klotiin jäätiin.
- Anonyymi00018
Mene vaikka tuon 37-vuotiaan miehen ja sen siskon luokse asumaan.!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle212684Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671679Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A71657Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1141603Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.471533Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell911474Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681366Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001214Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311147En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521106