Onkos kukaan teistä käynyt autolla pohjois Norjassa. Tuli nimittäin tässä vuodenvaihteessa mieleen että täältä Oulusta olisi sinne vain päivän ajomatka, ja keväällä voisi ehkä suunnata nokan sinne päin. Lähinnä ajatuksissa on ollut ajaa käsivarren kautta Norjaan ja siitä sitten jonkin matkaa alas päin.
Siis olisiko kenelläkään teistä autoilu kokemuksia Tromsan seudusta, Lofooteista tai Norrlandista. Mitä kannattaa nähdä ja mikä on nykyinen hintataso rikastuneessa Norjassa. Löytyykö majoitusta (vaunua en suostu vetämään vaikka sellaisen lainaksi saisikin) ja pitääkö edeltäkäsin varata. Onkohan siellä suljettuja tieosuuksia Touko- Kesäkuun vaihteessa.
Että sellaiset asiat rupesi kiinnostamaan.
Siis olisiko kenelläkään teistä autoilu kokemuksia Tromsan seudusta, Lofooteista tai Norrlandista. Mitä kannattaa nähdä ja mikä on nykyinen hintataso rikastuneessa Norjassa. Löytyykö majoitusta (vaunua en suostu vetämään vaikka sellaisen lainaksi saisikin) ja pitääkö edeltäkäsin varata. Onkohan siellä suljettuja tieosuuksia Touko- Kesäkuun vaihteessa.
Että sellaiset asiat rupesi kiinnostamaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miltei joka kesä teen reissun Norjaan.
Lofotin reissusta on jo vierähtänyt vuosia.
Oulusta, kun lähdet, aja Haaparanta- Kiiruna- Narvik. Jossain Jällivaaran seutuvilla on hyviä hiekkakankaita / jokivarsia yöpyä teltassa.
tai sitten autoilet Kiirunaan ja yövut motellissa / hotellissa.
Sieltä, kun lähdet matkaasi jatkamaan aamusta,
olet päivällä Narvikissa. Siellä ei kovin ihmeellistä nähtävää, mutta kriisiajan museoa ei kannata ohittaa. Sijaitsee keskellä kaupunkia kalahallin vieressä.
Telttapaikat tahtoo Norjassa olla hakusessa, ovat tarkoituksella ojittaneet tienvartensa, ettei maastossa autoiltais. Mutta hyviä yöpymispaikkoja olen löytänyt hiekkamontuista.
Motellimajoituskaan ei siellä kovin kallista ole, suunnilleen Suomen hinnoissa ja tällaisiin olen pyrkinyt jäämään joka toinen- tai kolmas yö, jotta voi huoltaa varusteet ja peseytyä.
Omia säilykkeitä ja ruokia voi mukaan ottaa, Norjalainen ruoka on pakattu erinlaisiin kääreisiin, kuin olemme tottuneet, tosin marketin hyllystä löytyy Suomalaisiakin tuotteita.
Perus elintarvikkeet ei juuri sen kalliinpia, kuin Suomessakaan.
Suomalainen pankkikortti ei kelpaa, visa käy huoltoasemiin ja joihinkin ruokakauppoihin.
Ylimääräistä polttonestettä on syytä mukaan ottaa, jos matkaa yöllä, sillä huoltoasemien väli on pitkä, tai sitten tankattava tiheämmin.
Lofoteilla voit hankiutua vuononrantaan yöksi ja
siellä on verraton tilaisuus kokeilla turskan ja sein pyyntiä jyrkästä syvästä rannasta.
Pyyntivälineeksi käy miltei mikä hyväänsä painava uistin. Kalastus merialueella on lupavapaata, eikä pyyntivälineitten desinfiointia vaadita.
Katso tyrskyturska sivut.
Tie tai tunneli maksuja en ole joutunut maksan,
muuta kuin Tronheimissa.
Tiet siellä on hyvät.
Teitä siellä ei suljeta, kuin kesäisen runsaan lumipyräkän vuoksi. Minulle ei sellaista ole sattunut.
Hammerfestin seutuvilla saattaa olla ensikesänä ruuhkaista öljykenttätyömaitten vuoksi.
Hei!
Olin muutama vuosi sitten kesällä Lofooteilla viikon. Aivan ihana paikka. Ne vuonot,katkaravut, punaahvenet ja tietysti turska, jota saimme juksalla. Olimme merellä, troolasimme ja nautimme auringon lämmöstä. Että kannattee mennä ja olla ainakin muutama päivä. Menimme Tromsasta, välillä oli muutamia lauttoja. Jotka silloin oli maksullisia.
Toivotan oikein mukavaa Norjanmatkaa.
Siitä on vuosia kun tein tuollaisen reissun joten nykyistä hintatasoa en tiedä. Ruokapaikat suomalaisittain oudosti auki lähinnä illan suussa ja sellaisia tavallisa oli harvassa, tuppasivat olemaan ravintolatasoa. Silta- tai tunnelimaksuja emme maksaneet mutta joku lauttaväli sattui reitillemme ja siitä piti maksaa. Yöpymispaikkoja emme varailleet, yövyimme mökkikylissä joita suosittelen lämpimästi. Luonto on mielestäni asia jonka vuoksi tälläisen reissun tekisin uudestaan.