Verotaako Suomen tullin jotenkin Saksasta kameraa tilatessa? Paketin hinta n. 1000
TILAUS SAKSASTA
CANON 400D
111354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
EU:n sisäisessä kamerakaupassa ei mitään tulleja veloiteta. Ainoastaan, jos tilaat esim. jenkeistä sen kameran, niin silloin joutuu maksamaan tullin ja ALV:n.
Jenkkilästä tilatessa digikameroista ei makseta tullia. Alvi (22%) kylläkin ja se koskee myös rahtikuluja, mutta tullia niistä ei makseta.
meni niin, että jos kauppa myy Suomeen paljon, ALV menee Suomen mukaan eli on huomattavasti korkeampi. Jos firman myynti Suomeen on vähäisempää, ALV peritään Saksan mukaan. En tiedä päteekö tuo enää. Ainoa "vaara" kuitenkin lienee Alvin perintä Suomen verokannan mukaan, ellei hinnassa jo ole Suomi-lisä valmiina jolloin kustannus on lopullinen.
Retkeilykamoissa on tälleen vieläkin, siis suurilla nettiputiikeilla.
kannattasko olla hiljaa jos ei ole mitäään käsitystä asiasta.
olisi varmaan kannattanut. Kokeile joskus ja lopeta trollaaminen. Maailmassa on monta muutakin ihmeellistä asiaa kuin eräitten kameramerkkien jatkuva haukkuminen.
Alvin ero Suomessa ja Saksassa on 6%, eli jos erotuksen jostain syystä joutuu maksamaan, se on esim. tonnin maksaneesta paketista (jossa on Saksan alvi mukana) aika tarkalleen 52 euroa.
Saksa on EU-maa ja jos ostat sieltä jotain,olet jo maksanut ALVin. Riittää kun sen maksaa yhteen EU-maahan nykyään.
Ilmeisesti näin on vieläkin koska jotkut saksalaiset nettikaupat ilmoittavat eri hinnan jos ostat muualle kuin saksaan. Ja nimenomaan myyntihinnan jonka päälle tulevat vielä lähetyskulut.
Riippuu firmasta josta sen ostaa. Vähän ulkomaille myyvät firmat saavat myydä Saksan alvilla (16%), mutta esim. Topvisionshop joutuu veloittamaan suomalaisilta alvia 22%. Sille vähän/paljon myynnille on olemassa ihan tarkka euromäärä, mutta en sitä muista. Sillä nyt ei sinänsä ole väliäkään, koska paketin saa suomeen toki sillä hinnalla millä liike sen myy. Lopullinen hintahan ratkaisee mistä kannattaa ostaa, ei alvin määrä.
1kk sitten Alternatelta kameran ja ei tullut mitään kommervenkkeja. Eli kameran hinta ei mitenkään noussut.