YLE:n arkisto näkyviin hetkessä !!!!

Juu, näköjään YLE:n Elävän arkiston videoleikkeet saa Linuxissa näkyviin helposti ilman kikkailuja. Jos käytät Ubuntua niin avaa Synaptic-pakettienhallinta ja hae nimellä Konqueror. Asenna se. On muuten nopee selain.

Elävässä arkistossa tulee ilmoitus sopimattomasta selaimesta, mutta paina "jatka mahdollisista virheistä huolimatta" niin kaikki toimii kuin unelma :)

Uusi tuttavuus tuo Konqueror selain, mahtaneeko sitä saada suomenkieliseksi?
12954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Johan tuo näkyi päivällä firefoxillakin.

Äänestä

"Uusi tuttavuus tuo Konqueror selain, mahtaneeko sitä saada suomenkieliseksi?"


Kuuluu osana KDE:ta. Tiedosto/internet-selain. Suomennettavissa luonnollisesti, kaivelepa Synapticilla KDE-ympäristöä.

Äänestä

Kysehän ei ole siitä etteikö selaimella varmasti pääsisikin mutta onko missä mukana juuri ne Micro$oft-formaatin videokoodekit? Tästähän koko hommassa on kyse. Wintoosassakin vaaditaan uusinta Media playeria, versio 9 joka tuskin edes toimii XP:tä vanhemmissa wintoosissa ja siten niin linux, mac kuin myös vanhempien wintoosien käyttäjät eivät pääse noita klippejä katsomaan.

Äänestä
  • "Wintoosassakin vaaditaan uusinta Media playeria, versio 9 joka tuskin edes toimii XP:tä vanhemmissa wintoosissa"

    Hyvin toimii mulla Win2000 käyttiksellä ja vanhalla Media layerillä.... Toimii Ubuntullakin Konquerorilla.

    Äänestä

YLE on jo korjannu sen ongelman ja elävä arkisto toimii nyt myös firefoxilla.

Äänestä
  • Äsken kokeilin Firefoxilla niin koko paska kaatui kun napautin videoleikettä, se siitä.

    Äänestä

  • Se on jo myöhästä, tein päätöksen ja en tule
    maksamaan enää tv-lupaa.

    Ottaa päähän niin helvetisti tämmönen leikkiminen
    YLE:n taholta

    Äänestä

  • pisara.. kirjoitti:

    Se on jo myöhästä, tein päätöksen ja en tule
    maksamaan enää tv-lupaa.

    Ottaa päähän niin helvetisti tämmönen leikkiminen
    YLE:n taholta

    No niin sulla on taas tekosyy olla maksamatta lupaa. Mikähän se oli viimevuonna?

    Äänestä

  • tekosyyn kirjoitti:

    No niin sulla on taas tekosyy olla maksamatta lupaa. Mikähän se oli viimevuonna?

    Vuodesta -88 kun muutin omaan asuntoon,
    on tullu luvat maksettua

    Äänestä

  • Juke... kirjoitti:

    Äsken kokeilin Firefoxilla niin koko paska kaatui kun napautin videoleikettä, se siitä.

    No mulla ainakin alko eilen toimia. Siis mullakin Debianissa Firefox meni nurin tuolla elävässä arkistossa, mutta nyt se toimii. Just äsken katoin videoita Falklandin sodasta.

    On tietty mahdollista, että joidenkin videoiden kanssa ongelmia ja joidenkin ei, mutta vielä toissapäivänä mulla meni firefox nurin klikkas mitäö linkkiä hyvänsä.

    Äänestä

Jos Konqueror viehättää niin asenna ihmeessä kubuntu-desktop ja kde-multimedia sillä tuo konqueror on myös tiedostoselain jossa voit esikatsella välilehdellä todella monia eri tiedostoja jne. Konqueror on tärkeä osa KDE:tä
joten ehdottaisin kokeilemaan myös KDE työpöytää jos konqueror viehättää. Eli asennat vain paketin kubuntu-desktop. Suomenkieliseksi sen saat asentamalla paketinhallinnasta kde:n suomenkielen paketteja.

Äänestä
  • ...Tykkään enemmän Gnomen ulkoasusta. Hoksasinkin, että kyseessä on muukin kuin pelkkä selain, pystyy hakemaan koneelta eri tiedostoja yms.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EiKikkailuja kirjoitti:

Juu, näköjään YLE:n Elävän arkiston videoleikkeet saa Linuxissa näkyviin helposti ilman kikkailuja. Jos käytät Ubuntua niin avaa Synaptic-pakettienhallinta ja hae nimellä Konqueror. Asenna se. On muuten nopee selain.

Elävässä arkistossa tulee ilmoitus sopimattomasta selaimesta, mutta paina "jatka mahdollisista virheistä huolimatta" niin kaikki toimii kuin unelma :)

Uusi tuttavuus tuo Konqueror selain, mahtaneeko sitä saada suomenkieliseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu