kohtutulehdus

Mirsku

Olemme mieheni kanssa yrittäneet lasta hieman vajaa vuoden ja kieltämättä tuntuu jo aika toivottomalta. Tuossa kolme kuukautta sitten alkoi kummat alavatsa kivut. Tietenkin ensin ´luulin että nyt on tärpännyt, noh ei ollut. Kipu jatkui aivan käsittämättömänä ja aina välillä tuli aivan hirveitä vihlasuja.

Annoin näiden oireiden jatkua kaksi viikkoa kunnes menin lääkriin. Siellä sanottiin että ei mitää, mee vaa kotiin ja jos on vielä pitkään kipee ni uudestaan lääkäriin. Noh, kipu jatkui sitten vielä kuusi viikkoa (yhteensä nyt siis 8vk kipua) sillä tavalla että oli kokoajan kipeä ja aina välillä (n.kerran päivässä) tuli kauhea vihlaisu jolloin ei pystynyt edes liikumaan.

Menin uudesetaan lääkäriin ja taas se sama lääkäri sanoi että ei mitään vikaa. Teki jopa sitten sisätutkimuksen ja totesi vielä sen jälkeen että varmaan suolistossa jotain vikaa. Mutta ei sanonut mitään että mitä pitäisi tehdä, oli niinkuin ei kiinnostaisi lainkaan.

Siitä kahden päivän päästä menin yksityiselle. Sisätutkimuksen jälkeen lääkäri tokaisi, että erittäin paljon ja pahasti levinnyt kohtutulehdus! Sain siihen tietysti lääkkeet ja kotiin(?) Mutta eikös tätä kohtutulehdus, varsinkin kun on näin pitään saanut tehdä tuhojaan, niin yleensä aiheuta lapsettomuutta ja kohdunulkoisia ja tuon lapsettomuus riskin takia otetaan yleensä sairaalaan sisään, näin ainakin olen kuulult.

Lääkekuuri loppui viikko sitten. Ei mitään apua. Kipu on jatkunut aivan samanlaisena. Lääkäri minulla on perjantaina. Pelottaa vaan todella paljon. Voiko tämä tosiaan auheuttaa lapsettomuutta, entä sitä kohdunkaulan syöpää? Onko jollakin tästä jotain tietoa.

Ja siitäkin että mistä tälläinen tulehdus voi tulla. Netissä sanotaan että useimmiten tulee sukupuolitaudista, mutta niitä minulla ei ollut. Ne testattiin heti pois alta.

Sitäkin tässä ajattelen, että kun ensimmäisen kerran menin lääkäriin ja lääkäri sanoi että vikaa ei ole ja jos on niin jotain suolistossa, niin sanoin vielä että tiedän että kohdussa on jotain. Tunsin sen kokoajan ja tiesin, olin siitä varma. Mutta lääkäri ei uskonut, ei edes toisella kerralla.

Pelottaa että jos tämän lääkärin vihreen takia menetän sen viimeisenkin mahdollisuuden saada lapsia. En oikein tiedä nyt mistään mitään. Olisi ihanaa jos täällä olisi jotain kohtalotovereita tai jotain jotka osaisivat neuvoa minua asisassa..

Kiitos kaikille jotka tämän lukivat.

6

3568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ??????

      mut onko pakko kirjoitta sama teksti tännekin?Mä luulen et suurin osa täällä olijoista kyllä lukee nää kaikki jutut kaikkien otsikoiden alta mikä vaan raskautta koskee.Ainakin minä teen niin,ja just jo luin juttusi tuolta vauvakuume puolelta.Kirjoita ennemmin jonnekin muulle vauvapalstalle niissä ehkä eri ihmiset pyörii ja voit saada paremmin vastauksia.

      • lässyttää

        Jos sinulle ei ollut mitään järkevää vastausta niin olisit pysynyt hiljaa. Helvetti, joku tarvitsee tukea niin joku tulee kitisemään jostain kirjoittelusta eri palstoille. Mitä sitten?!

        AP_lle olen tosi pahoillani, itselläni ei ole omakohtaista kokemusta kohtutulehduksesta mutta minusta sun pitäisi saada lääkäri tilille siitä ettei, ajoissa ohjannut sinua hoitoon.
        Toivottavasti kaikki on kuitenkin hyvin ja saatte sen kauan kaivatun lapsen ja tästä selviät vain säikähdyksellä((((voimia))))


      • Mirsku

        Joka kirjoittaa täysin samaa asiaa joka palstalle.. Hyvinä esimerkkeinä on esin Bumle ja muut vastaavat.. Ja aika harvassa tilanteessa vauvakuume ja lapsettomuus liittyvät kuitenkaan toisiinsa. Ja anteeksi nyt vain jos jotenkin sinua loukkasin, kun saman viestin peräti kahteen paikkaan kirjotin..

        Voi huh huh, mitä väkeä täällä liikkuu :)


      • MIELESTÄ
        Mirsku kirjoitti:

        Joka kirjoittaa täysin samaa asiaa joka palstalle.. Hyvinä esimerkkeinä on esin Bumle ja muut vastaavat.. Ja aika harvassa tilanteessa vauvakuume ja lapsettomuus liittyvät kuitenkaan toisiinsa. Ja anteeksi nyt vain jos jotenkin sinua loukkasin, kun saman viestin peräti kahteen paikkaan kirjotin..

        Voi huh huh, mitä väkeä täällä liikkuu :)

        KANNATTAA JA TODELLAKIN SAA KIRJOTTAA NIIN MONEEN PAIKKAAN KUIN SUINKIN MAHDOLLISTA !! ÄLÄ VÄLITÄ TOLLASIEN IDIOOTTIEN (?????) KOMMENTEISTA!! NIITÄ RIITTÄÄ TÄÄLLÄ! ONNEKS FIKSUJEN TSEMPPAUKSIA ON TUPLASTI JOPA TRIPLASTI ENEMMÄN ! MINÄKIN HALUAN TOIVOTTAA TEILLE VAUVAONNEA JATKOSSA TOIVOTTAVASTI HYVINKIN PIAN


    • alina1

      Aika outoa ja törkeää käytöstä lääkäriltä.
      Monesti tuo kohtukuume nostattaa myös kuumeen ja kivut ovat ihan hirveitä. Tiedän koska sairastin sen vuosi sitten.
      Nyt pääsimme vihdoin lapsettomuustutkimuksiin ja suunnitteilla olisi eka inssi...lekuri kyllä monessa vaiheessa mainitsi tuon sairastetun kohtutulehduksen, mutta enpä siinä tohinassa sitä paljoa ajatellut ja nyt jälkikäteen jain miettimään sitä...
      Sano perjantaina suoraan lääkärille, että et lähde ennenkuin sinut on kunnolla tutkittu ja kokeita otettu!

    • satu.v.80

      joo.. ootkin vissiin käynyt jo lääkärissä...? mulla oli kanssa noin vuosi sitten ja mulle lääkäri ainakin selitti että tulehdus johtuu siitä kun emättimessä on omia bakteereja joita on kaikilla, ni jostain syystä ne pääsee kipittelemää kohtuun (syytä ei vielä olla selvitetty) ja aiheuttaa siellä tulehduksen... yleensähän kannattaa mennä heti lääkäriin, mäkin mietin pari viikkoa mutta onneksi lääkäri tajusi heti antaa lääkkeet... näin minä olen asiasta kuullut : kohtutulehdushan voi aiheuttaa lapsettomuutta mutta ei niin paljoa kun esim. munasarjoihin levinnyt tulehdus ja silloinhan joutuu heti sairaalaan... mutta toivottavasti olet saanut enemmän tietoa tilanteestasi lääkäriltä.. tsemppiä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1748
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1164
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      58
      1026
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      916
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      836
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      78
      789
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      786
    9. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      756
    Aihe