Onkohan nämä -25 pakkaset Hämeenlinnas liikaa lagunalle kun lämmittimen moottori? alkaa huutamaan kun KÄÄNTYY VASEMMALLE??? missä vika?hajooko koko värkki pian?
Vika 2. Airbagin merkkivalo vilkkuu,sammuu kun auto lämpenee sisältä!Tähän menee kyllä tässä autossa n.30-45min.Termostaati vaihdettu,ei auttanut.Onko kaikki -98 rellut yhtä kylmiä?
Vika 2. Airbagin merkkivalo vilkkuu,sammuu kun auto lämpenee sisältä!Tähän menee kyllä tässä autossa n.30-45min.Termostaati vaihdettu,ei auttanut.Onko kaikki -98 rellut yhtä kylmiä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuli ajeltua 5 päivää astelukemien ollessa -32-40 ·c ja auto toimi hyvin. -30c jälkeen ennen lämpenemistä puhallin ääntelee kyllä aikaslailla, mutta rauhoittui sitten. Tehot siinä ei kyllä riitä ikkunoita pitämään auki, mutta eipä näyttänyt muillakaan merkeillä olevan helpompaa..
Lämpöpuhallin sai kyllä huutaa joko 2-tai 3 asennossa koko ajan eikä kuuma tullut..
Mutta positiivista oli se, että ei mitään probleemia käyntiinlähdössä eikä muussakaan ajamiseen liittyvässä =)
98 2.0 RT on kyseessä.
Oli kaverilla tuo sama murhe, meni parin kuukauden sisään puhaltimen moottori ja (sika kallis) nopeudensäädin vastushässäkkä uusiksi. Tosin vaikka huutaakin pakkasella, voi toimia vielä pitkään. Olipahan sattumoisin muuten tuo airbag valokin ongelmana, tosin se kun syttyi hänellä, niin eipä sammunut lämmettyäänkään. Syy oli kontaktihäiriä johtosarjan liittimessä jossain muistaakseni kuskin jalkatilan lähistöllä.
Toivottavasti näistä on jotain apua.
PS. tuntuuhan tuo puhallin huutavan kovilla pakkasilla välillä autossa kuin autossa. Rasvat kivikovat laakereissa.