Kangasvärit

Olen nähnyt vaatteen, joka koristeltu lasten painetuilla käden ja jalan jäljillä. Millä väreillä se on mahdollista tehdä niin että se on turvallista lapselle, mutta myös toivon jäljen olevan pysyvää. (Kankaassa!=) )Ideani olisi lapsen tepastelun jälkiä verhoihin.
52186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tietenkin, jos haluat jäljestä kestävää, vahdit vain ettei lapset sitä suuhunsa pistä

Äänestä

En löydä nyt millään täältä muuttoroinien keskeltä tuota yhtä pientä purkkia kangasväriä, joka mielestäni oli vaaraton ja myrkytön.
Askarteluliikkeestä saat varmasti infoa. Jos et itse pääse käymään, niin koita vaikka http://www.sinelli.fi ja kysy sähköpostilla tietoa, lähettävät tuotteita kotiin!

Ihana idea kyllä, ja sellainen joka kestää ja säästyy ikuisena muistona :)

Yksi ajatus voisi olla kokeilla mehiläisvahaa taaperon jalkapohjiin, tepastelemaan kankaalle (lisää vahaa aina välillä), sitten värin kanssa pesukoneeseen tai kattilaan. Silitä vaha pois sanomalehden avulla ja -avot- on varmasti persoonallisen näköinen kangas!
En kyllä tiedä alkuunkaan voiko sellainen onnistua, mutta kokeilemisen arvoista varmasti!

Äänestä
  • sen vahan saa sinne jalkapohjiin? Ainakin se vaha mitä olen käyttänyt, sulatetaan ensin kattilassa. Eihän kuumaa vahaa voi sutia iholle.

    Äänestä

  • yx tekijä kirjoitti:

    sen vahan saa sinne jalkapohjiin? Ainakin se vaha mitä olen käyttänyt, sulatetaan ensin kattilassa. Eihän kuumaa vahaa voi sutia iholle.

    ..mahtoikohan olla telkkarissa vai filmissä kun ko.tavalla niitä kuvioita tehtiin. En tietenkään ole varma oliko juuri mehiläisvahaa (eikö sitäkin erilaisia ole?), mutta kuitenkin sellaista kun voi kylmänäkin levittää pinnoille.
    Edelleen: askartelu-liikkeistä saa takuulla neuvoja!

    Luovuutta ja mielikuvitusta kun laittaa peliin niin varmasti keksii itsekin niksejä, joku voi antaa vain vinkkiä josta sitten kikkailee oman pään mukaisen tavan.

    Äänestä

Hei

Satuin juuri lukemaan Suuri Käsityö -lehteä (toukokuu 2004) ja siinä oli kuva pöytäliinasta, jossa oli lapsen jalanjälkiä tepsuteltu Sinooperin Marabu-kangasväreillä :)

Työniloa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai sormivärit? kirjoitti:

Olen nähnyt vaatteen, joka koristeltu lasten painetuilla käden ja jalan jäljillä. Millä väreillä se on mahdollista tehdä niin että se on turvallista lapselle, mutta myös toivon jäljen olevan pysyvää. (Kankaassa!=) )Ideani olisi lapsen tepastelun jälkiä verhoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu