Kosteuseristys turhaa ?

On tarkoitus uusia kerrostalo asunnon kakkos-wc, laatoittaa seinät ja lattia. Vessassa ei lotrata vedellä, ei ole suihkua, eikä edes pideetä, vain pönttö ja lavuaari&hana.

Onko tarpeellista laittaa kosteuseristystä laatoituksen alle?
93843
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

vesi tulee kuitenkin pilaamaan eteisen parketit.

Äänestä

Ole turhaa....Vesieristä lattia ja nosta noin 10cm seinälle niin saat ainakin aikalisän jos jokin siellä pasahtaa.Vesieristys on hyvä varsinkin sellaisissa tapauksissa että pytyn takana tihkuu hiljaa vettä lattialle ja näin se tulee näkyviin vesieristeen ansiosta.Taannoin kävin erästä vesivahinkoa ihmettelemässä,kun takkahuoneen listojen ja maton alla oli hometta ja vuotoa ei löytynyt mistään,ennenkuin joku hoksasi katsoa wc:n pytyn taakse!!!!pytn säiliöön oli tullut hiushalkeama ja sieltä se hissun kissun tiputteli lattialle vettä ja kun ei ollut vesieristeitä,se imeytyi rakenteisiin josta kulkeutui muihin tiloihin ja remontista tuli aika mittava mokoman asian takia.Mielestäni vesieriste kannattaa laittaa.Et tällästä mul.....:)

Äänestä

Laita vesieristys lattialle, kuten alla neuvottiin, ja altaan taakse seinälle (ei tarvitse koko seinää, vain altaan taakse ja hieman ylemmäksi), ei roiskevesi mahdollinen aiheuta mitään... Itse teen niin pieneen vessaan ihan varmuuden vuoksi.

Äänestä

Laita nyt ihmeessä se bideekin sinne vessaan! Kai teillä sentään käy joskus naisvieraita joilla saattaa olla kuukautiset, ihmettelevät kyllä kovasti kun sellaisessa asiassa pitää nykypäivänä säästää!

Äänestä
  • Tai likinäköinen miespuolinen henkilö joka lirauttaa epähuomiossa nurkkaan.

    Äänestä

lakien mukaan kylppäri- ja wc-tiloissa täytyy olla vesieristys. Eli laita ihmeessä, niin et joudu naapurin maksumieheksi, kun vesivahinko kohtaa. Ja jos tekee remppaa, niin vesieristys täytyy taloyhtiön edustajalla hyväksyttää, et on oikein tehty.

Äänestä
  • ja taloyhtiöhän sen vesieristeen maksaa..

    Äänestä

  • ei ole märkätila joten ei ole pakkoa laittaa vesieristeitä, järkevää kylläkin. Kylppäri tietysti on märkätila.

    Äänestä

  • puuhapena kirjoitti:

    ja taloyhtiöhän sen vesieristeen maksaa..

    ..maksa taloyhtiö, jos ei hallitus ole tehnyt asiasta päätöstä, ts. jollei joku kylppärirempan aiemmin tehnyt ole pyytänyt taloyhtiöltä päätöstä jossa se sitoutuu korvaamaan vesieristeet.
    Itsellä oli kiire rempan kanssa, enkä joutanut odottelemaan hallituksen päätöstä (eikä hekään varmaksi luvanneet etukäteen korvausta).. Joten ostin itse ja laitoin mämmit seiniin ja lattiaan.. Onpahan tehty, ei ne nyt niin kauheasti maksa siinä muussa konkurssissa. Nopeasti kuivuvat tasoitteet, laattalaastit, laatat ym. tekee jo paljon isompia summia..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laattahirmu kirjoitti:

On tarkoitus uusia kerrostalo asunnon kakkos-wc, laatoittaa seinät ja lattia. Vessassa ei lotrata vedellä, ei ole suihkua, eikä edes pideetä, vain pönttö ja lavuaari&hana.

Onko tarpeellista laittaa kosteuseristystä laatoituksen alle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu