Kosteuseristys turhaa ?

laattahirmu

On tarkoitus uusia kerrostalo asunnon kakkos-wc, laatoittaa seinät ja lattia. Vessassa ei lotrata vedellä, ei ole suihkua, eikä edes pideetä, vain pönttö ja lavuaari&hana.

Onko tarpeellista laittaa kosteuseristystä laatoituksen alle?

9

3827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulvatilanteessa

      vesi tulee kuitenkin pilaamaan eteisen parketit.

    • Ole turhaa....Vesieristä lattia ja nosta noin 10cm seinälle niin saat ainakin aikalisän jos jokin siellä pasahtaa.Vesieristys on hyvä varsinkin sellaisissa tapauksissa että pytyn takana tihkuu hiljaa vettä lattialle ja näin se tulee näkyviin vesieristeen ansiosta.Taannoin kävin erästä vesivahinkoa ihmettelemässä,kun takkahuoneen listojen ja maton alla oli hometta ja vuotoa ei löytynyt mistään,ennenkuin joku hoksasi katsoa wc:n pytyn taakse!!!!pytn säiliöön oli tullut hiushalkeama ja sieltä se hissun kissun tiputteli lattialle vettä ja kun ei ollut vesieristeitä,se imeytyi rakenteisiin josta kulkeutui muihin tiloihin ja remontista tuli aika mittava mokoman asian takia.Mielestäni vesieriste kannattaa laittaa.Et tällästä mul.....:)

    • Pehku

      Laita vesieristys lattialle, kuten alla neuvottiin, ja altaan taakse seinälle (ei tarvitse koko seinää, vain altaan taakse ja hieman ylemmäksi), ei roiskevesi mahdollinen aiheuta mitään... Itse teen niin pieneen vessaan ihan varmuuden vuoksi.

    • Maikkuliina

      Laita nyt ihmeessä se bideekin sinne vessaan! Kai teillä sentään käy joskus naisvieraita joilla saattaa olla kuukautiset, ihmettelevät kyllä kovasti kun sellaisessa asiassa pitää nykypäivänä säästää!

      • Niin tai näin

        Tai likinäköinen miespuolinen henkilö joka lirauttaa epähuomiossa nurkkaan.


    • tarmeli

      lakien mukaan kylppäri- ja wc-tiloissa täytyy olla vesieristys. Eli laita ihmeessä, niin et joudu naapurin maksumieheksi, kun vesivahinko kohtaa. Ja jos tekee remppaa, niin vesieristys täytyy taloyhtiön edustajalla hyväksyttää, et on oikein tehty.

      • ja taloyhtiöhän sen vesieristeen maksaa..


      • lattiakaivoa,

        ei ole märkätila joten ei ole pakkoa laittaa vesieristeitä, järkevää kylläkin. Kylppäri tietysti on märkätila.


      • omatoimireiska
        puuhapena kirjoitti:

        ja taloyhtiöhän sen vesieristeen maksaa..

        ..maksa taloyhtiö, jos ei hallitus ole tehnyt asiasta päätöstä, ts. jollei joku kylppärirempan aiemmin tehnyt ole pyytänyt taloyhtiöltä päätöstä jossa se sitoutuu korvaamaan vesieristeet.
        Itsellä oli kiire rempan kanssa, enkä joutanut odottelemaan hallituksen päätöstä (eikä hekään varmaksi luvanneet etukäteen korvausta).. Joten ostin itse ja laitoin mämmit seiniin ja lattiaan.. Onpahan tehty, ei ne nyt niin kauheasti maksa siinä muussa konkurssissa. Nopeasti kuivuvat tasoitteet, laattalaastit, laatat ym. tekee jo paljon isompia summia..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      205
      5277
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4984
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      4568
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2017
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1761
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      69
      1592
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      12
      1396
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1265
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1245
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe