Jaahas, opetusministeriössä istuvat tekijänoikeusjärjestöjen virkamiehet ovat näköjään sitä mieltä, että kirjastosta lainaaminen on piratismia ja rikos, sillä lainaajan ei tarvitse maksaa kirjojen käytöstä mitään. Tämän vuoksi OPM vaatii että kirjastot alkavat maksaa tekijänoikeusjärjestöille hyvityskorvausta jokaisesta lainaustapahtumasta erikseen. Asiasta digitodayn tekijänoikeusblogissa:
http://blogit.digitoday.fi/tekijanoikeus/?p=353
Kirjastosta lainaaminen maksulliseksi?
2
413
Vastaukset
Taas on pukki kaalimaan vartijana. Päätöksiä tehtäessä jälleen otettiin vain huomioon jälleen kerran vain TO-järjestöjen kanta. Lähinnä muodollisuuden vuoksi kysyttiin kahdelta kirjastolta kanta asiaan, mutta niitä ei otettu lainkaan huomioon.
Kirjastot ei ole tämän ajan juttu. Niitä oli jo muinaisessa Rooman valtakunnassa. Sielläkin sai niitä lukea ilmaiseksi. Kirjallisuus ei kuollut sielläkään lukemisen takia. Vaan siihen kun valtakunta tuhoutui.
Kokeekohan TO-järjestöt lopulta ahneen lopun.
Vanha sanonta sanoo: minkä taaksensa jättää sen eestänsä löytää.- riittää jo
Siitä vaan..Taitaa jäädä maksut saamatta ja täytyyhän nyt jo seksuaalisen kiihottavuuden mukaan rikkoa opintotukea pienemmäksi, että joku"piece of shit" saa tekijänhuorausmaksuaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666