Stipendi ulkomailla opiskeluun

Paapelipampam

Olen hakemassa Englantiin lukion jälkeen. Tarkoituksena olisi opiskella elokuvaohjaajaksi. Voinko saada stipendin ja miten tälläinen voidaan saada? Mitä tulee tehdä? Entä jos saa jo paikan sieltä minne hain ja sitten en saakaan stipendiä, niin joudun varmaan perumaan koko jutun, kun omat rahat ei moiseen riitä.

3

590

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ... matkaan

      Kannattaa käydä kirjastosta lainaamassa kirja: Apurahat ja opintotuki. Siellä on paljon noita säätiöitä ohjeineen mitä voit hakea.

      Apurahoista on tosi kova kilpailu ja yleensä ne menevät henkilöille joilla on jotain näyttöä takanaan opiskelemastaan alasta. Itse sain hyvän apurahan Suomen kulttuurirahastosta aikoinaan. Mutta kannattaa aina muistaa se, että apurahoilla et rahoita opintojasi kokonaan vaan sinun on hankittava omaakin rahoitusta. Englannissa vielä lukukausimaksut ovat ihan jotain mihin suomalaiset ovat tottuneet ja asuminen maksaa varsinkin Lontoossa.

    • Tres'ac

      Vaikkei rahaa olisikaan kuin menolippuun niin jos pääsit kouluun sisään niin kannattaa tosiaan lähteä, toista tilaisuutta tuskin tulee.. Varattomanakin pystyt aloittamaan koulun ja kenties selvität itsellesi, haluatko oikeasti kyseiselle alalle - alussa voit joutua nukkumaan ylioppilasatalon lattialla tms. ennenkuin raha-asiat selkiävät, mutta sellaista se opiskelijan elämä nykyään vain on. Lontoossa on kovat hinnat, mutta palkat ovat myös hyvät - töitä on syytä tehdä opintojen ohessa ja lainaa joutuu takuulla ottamaan, sen voi toki neuvotella valmiiksi jo ennen lähtöä.

    • ulkomailla opiskellut

      Apurahoja saa aika harvoin aloittelevan perusopintoihin. Yleensä niitä saavat jo väitöskirjavaiheessa olevat tai vastaavat.

      Mutta etkö pärjää ihan ok yhdistelmäällä opintoraha & asumistuki & opintolaina & osa-aikaduuni esim. pubissa tarjoilijana viikonloppuisin? Lukemattomat ihmiset ovat opiskelleet tällaisella systeemillä ulkomailla. Tiukkaa voi tehdä välillä, mutta kannattaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe