pitääkö asunnon hinnasta tehdä kirjallinen vai suullinen tarjous?
hintatarjouksen tekeminen
peijo
62934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suullinen ja jos myyjä hyväksyy niin heti paperille...
Olin päättänyt ostaa kyseisen asunnon, teimme kauppoja hyvässä hengessä ja tinkein myyjältä, joka lupasi miettiä tarjoustani.
Parinpäivän päästä asunto oli myyty toiselle ja ostaja saanut alennusta, ruohonleikkurin hinnan verran.
Sen olisin kyllä mielelläni itsekkin maksanut siitä asunnosta, mutta se kauppa tuli minulle yllätyksenä ja olin tinkinyt hieman enemmän.
Tarkoitan että jos kohde miellyttää, voi näinkin hunosti käydä kuten itselläni.
Nyt etsin edelleen asuntoa, mutta sopivaa ei ole toistaiseksi löytynyt.
Ehkä jossain pääkaupunkiseudun ulkopuolella saattaa löytyä järkihintainen asunto, niin ettei tarvitse tinkiä -50% kuten täällä etelässä.
Muutoin tulee maksettua rintamamiestalosta enemmän kuin uudesta Kastellista.
saman kuin mitä uusi kastelli maksaa kun itse toimii rakennuttajana. Tontit samanhintaiset.
Uudesta kastellitalosta taas nettoaa kahden vuoden asumisen jälkeen 50000 - 100000 euroa.
No sitä sattuu ja oppii kantapäänkautta. Järkeä tinkaukseen, kannattaako. Itse sain nokkiin ja lujaa.
Tietty jos et välttämättä tahdo sitä asuntoa, sinun kannattaa ottaa riski.
sen että saitko nokkiisi näkee parin vuoden päästä, asuntojen hinnat kääntyy väkisin laskuun keväällä, kuten on jenkeissä käynyt. Korot tulevat nousemaan lähelle 5% (ehkä ylikin) ensivuoden aikana.