että 80.248.64.28 inbound TCP connection attemp.Tämä tapahtuu monta kertaa tunnin sisällä??mitä tarkoittaa???
palomuuri varoittaa--
make
5725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
yrittää koneellesi tarkoituksella tai sitten ei.
Katso www.ripe.net ja sieltä whois db
Sinne laitat tuon ip:n, niin näet mistä tuo yritys tulee.
Katsoin äsken tuon ip:n, vastaus oli:
person: Yawo NOAGBODJI
address: CAFE informatique S.A.
address: Route de Kpalime - AVENOU
address: BP: 12596 LOME
address: TG
phone: 228 255 555
phone: 228 078 787
fax-no: 228 256 666
e-mail: [email protected]
nic-hdl: YANO1-RIPE
remarks: West AFRICA
remarks: President & Chief Executive Officer (CEO)
notify: [email protected]
notify: [email protected]
notify: [email protected]
changed: [email protected] 20010817
source: RIPE
Portti-ilmoituksista saat tietoa esim. osoitteesta:
www.portsdb.org
Voit tietty kokeilla pingata tuota ip:tä. Näet pääseekö siihen koneeseen kiinni.
mitä se sellanen pingaaminen on? palomuuri on minullakin ja vastaavia ilmoituksia tulee ja ripen sivuilta olen tuota "tunkeilijaa" selvitellyt..
Pingaaminen
Mitenkähän selittäisin sen:
Komentokehotteeseen c: jälkeen
kirjoitat esim.
ping 24.168.145.124
Elikkä ping ja haluamasi ip-numero.
Saat selville onko kone tulilla ja kuinka kulkee paketit ja millisekunnit, mikä on viive.
Esim. lähiverkossa, jos joku kone ei toimi: pingaat ko. koneen ip-numeroa, jos ei pingaa niin verkkokortissa tai jossain muissa verkkoyhteyksissä on vikaa. Tai millisekunnit alkaa olla korkeissa lukemissa verkossa on viivettä.
Tätä voi käyttää tietty siihen, että tiedät onko koneellesi tullut kähmyn ip-numero tulilla. Sitten voit tehdä omat johtopäätöksesi. En suosittele kuitenkaan hakkerointiyrityksiä.
Mutta palomuurin asetukset tähtyy olla aika lailla auki, jos pingaat. Niinpä kähmyn pingi voisi tavoittaa sinut.
Ping-komentohan kertoo, onko joku verkon laite verkossa kiinni ja ns. hengissä. Tämä on ping-komennon tärkein pointti.
Koskaan ping-komennon tulos ei kerro esim. sitä, voiko ko. koneeseen tai palvelimeen tmv. päästä kiinni. Eikä sitä, voiko ko. kone tai palvelin itse verkossa toimia ja miten voi toimia.
Ping toimii lähinnä yksinkertaisena apuvälineenä ongelmatapausten selvittelyssä. Muuta merkitystä sillä ei ole.
Kuten jo aiemmin todettiin, pingillä voi tarkistaa onko kone tulilla ja sen jälkeen käytetäänkin jo toisenlaisia ohjelmia jos halutaan hakkeroida.. port scanner on hyvä apuväline tässä