Miten sijoittaisit 2-3tuhatta €

Miten kannattaa sijoittaa pieni muutaman tonnin "ylimääräinen" raha? Vähimmäis tavoitteena olisi saada oma pääoma takaisin parin kolmen vuoden päästä, eli ei ainakaan mitään älyttömiä riskejä. Vinkkejä ja varoituksia otetaan vastaan!
102948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

pankista he kyllä neuvovat...

Äänestä
  • Pankki neuvoo,mutta itse teet päätökset,joten "oman seurannankin" takia tarvitset tietoa.Opiskele ensin.

    Äänestä

  • ja höpö höpö piste.ei hyvä ratkaisu.

    Äänestä

Vinkki: Osta Satamaa nyt, olet viikonloppuna rikas.

Äänestä

Johonkin hyvää osinkoa maksavaan suureen firmaan, sellaiseen jolla on vahvat markkinat.
Ei renkifirmoihin!
Jos pörssiosakkeisiin sijoitat niin muutama tonnikin kannattaa hajauttaa.
Ruoka, finanssi, lannoitteet (kaasu halventunut viime päivinä kovasti!)?

Myös määräaikaistili voi olla vaihtoehtona, kilpailuta... äläkä unohda säästökassoja.

Äänestä

Itse sijoittaisin osakkeisiin, osakkeet ovat paras tapa kasvattaa mainitsemaasi summaa, varsinkin pitkällä tähtäimellä.

Ostamalla vakavaraisia yrityksiä, joilla kurssit nyt alhaalla, voitat pitkällä tähtäimellä varmasti!

Äänestä

Tuohta tulee 3 kolmen vuoden sisällä ja paljon
osta osta

Äänestä
  • Lienee tarkoitettu vitsiksi, mutta jos joku ei tätä hoksannu, niin älkää missään nimessä laittako rahojanne, konkurssi uhkaa.

    Äänestä

Jos osakesijoittamista ajattelet, niin pienellä riskillä Teliasonera on loistava sijoituskohde. Jos taas siedät hieman enemmän riskiä, voisi vaihtoehtona olla silloin Biotie Therapies. Jos taas voittoa halajat riskejä kaihtamatta, niin suosittelen teliasoneran ostowarrantteja. Myös Neste Oilin vastaavat voivat olla lyhyellä tähtäimellä loistava sijoituskohde. Ja Teliasoneran osalta nousu on jo alkanut! Eikä maksa mitään :D Tosin omalla riskillä sitten!

Äänestä

..on ensiksikin olla noudattamatta juuri mitään kenenkään antamia raha-asioita koskevia neuvoja. Varsinkin ns. "pankkineuvojien" neuvoja kannattaa kontrata tai mieluiten jättää ne kokonaan kuuntelematta. Ne puhuvat sen puolesta kuka niiden palkan maksaa.

..toiseksi (luetko vielä?) avata pankki ao-tilit esim. Nordnet/eQOnline ja laittaa koko potti sinne pankkitilille. Samoin aina kun on ylimääräistä rahaa, kannattaa laittaa ne sinne. Korko on parempi kuin pankissa ja säilyvät paremmin kun niihin on "vaikeampi" päästä käsiksi.

..kolmanneksi (luetko vieläkin? älä vain tottele) kerta kuukauteen ostetaan vakiosummalla jotain jonkun ison pörssiyhtiön osaketta. Kun sitten saadaan osinkoja keväisin, ne laitetaan suoraan takaisin osakkeisiin, kunhan iloisesti on maksettu niistä 20 pinnaa sosiaaliturvan ja yhteiskuntarauhan ylläpitämiseen.. aika pelaa tällä tavalla toimivan sijoittajan puolella, ja 10-15 vuoden tähtäimellä pienikin summa kasvaa käsittämättömiin mittoihin kun sitä ruokitaan säännöllisesti, ja tuotot uudelleeninvestoidaan.

Katso esimerkiksi laskureita osoitteessa www.kesko.com / sijoittajat.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Warg kirjoitti:

Miten kannattaa sijoittaa pieni muutaman tonnin "ylimääräinen" raha? Vähimmäis tavoitteena olisi saada oma pääoma takaisin parin kolmen vuoden päästä, eli ei ainakaan mitään älyttömiä riskejä. Vinkkejä ja varoituksia otetaan vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu