Onko vaikeaa osata lentoasemalta esim. vaikka Atlas hotel Budapestiin. Olen käsittänyt ettei kannata käyttää takseja koska heillä on vapaa hinnoittelu ja joku sanoi että pitäisi maksaa vasta kun kaikki on ulkona tavaroineen että ovatko sitten jopa epärehellisiä?
Lentoasemalta Budapestiin
9
2122
Vastaukset
- Masa58
Edullisimmin pääset Budapestiin, kun hyppäät lentoasemalla bussiin nro 200. Päätepysäkillä vaihdat metroon ja ajat keskustaan, seuraten opasteita. Vinkiksi voin kertoa , että osta, varsinkin lyhyemmillä reissuilla, Budapest-kortti lentoasemalta. Metrossa tarkistetaan useasti lippuja.
- Nimimerkki.
Lentokentän ovesta ulos ja bussiin tosiaan ja sitten suuntana metroasema Kispest -> siitä sitten ajelet sellaiselle asemalle kuin Ferenciek tere -> asemalta ulos ja Rákóczi utcaa pisin kunnes oikealla Népszínház utca ja sen varrella tuo teidän hotelli on.
Jos paljon matkatavaroita yms. kantsii ehkä kuitenkin ottaa se taksi. Kyyti kyllä aikamoista rallia... :) Kartta messiin ja menoks. - palannut
Edelliset ovat täysin paikkansapitäviä ohjeita.
Liikuimme juuri noin.
Kustannus/hlö 2 x 185Fl = 370Fl.
Tosin eka bussiin jouduimme juoksemaan eikä kuskille raha kelvannut.
Vaihtoehdot.
Lentoaseman infotiskillä on kyltti:
Minibussit haluttuun BP:n osoitteeseen 2600Fl/hlö.
Taksi 2900 - 3600Fl/auto osoitteesta riippuen.
"Alkuasukas" lentoasemalla ei pitänyt huonona hinnan varmistamista ennen lähtöä.- Onsekumma
Siellä on kyllä ihan forintti se raha, eli HUF, eikä mikään Fl...
Kentältä pääsee kätevästi kenttäbussilla hotellille. Maksaa noin 4000 forintttia meno-paluu, eli kun olet lähdössä takasin niin pääset samalla lipulla taas kentälle. 4000 forinttia on noin 16 euroa. Minusta tuo on edullinen ja ennenkaikkea stressivapaa tapa mennä kentältä hotellille. - palannut
Onsekumma kirjoitti:
Siellä on kyllä ihan forintti se raha, eli HUF, eikä mikään Fl...
Kentältä pääsee kätevästi kenttäbussilla hotellille. Maksaa noin 4000 forintttia meno-paluu, eli kun olet lähdössä takasin niin pääset samalla lipulla taas kentälle. 4000 forinttia on noin 16 euroa. Minusta tuo on edullinen ja ennenkaikkea stressivapaa tapa mennä kentältä hotellille.Kun stressaannut yhdestä lyhenteestä lienee parasta käyttää taxia tai kenttäbussia!
Mainitsemani hinnat olivat ainakin 13.09.2006 kakkosterminnalin infotiskin reilun kokoisissa lapuissa.
Halpisyhtiöiden käyttämän ykkösterminaalin hintoja minä en tiedä.
Kun on hyvät päivälentoajat niin käytämme aina paikallisia, julkisia kulkuneuvoja, stressaantumatta.
200 bussi oli paikalla.
Vaihto maanalaiseen tapahtui kätevästi ja hotellimme oli metroasemalta alle 200:n mtrin päässä (maan pinnalta).
Yleensäkin liikumme mieluimmin "alkuasukkaiden" keskuudessa. Tutustuu uusiin ihmisiin, syntyy mielenkiintoisia keskusteluja ja tuttavuuksia.
Nyt mennessä tarinoimme yhden unkarilaisen naisen kanssa ja vahdimme lentoasemalla sen vauvaa hänen käydessään vanhemman kanssa vessassa.
Bussissa erään unkarilaisen, suomea opiskelleen kundin kanssa.
Palatessa vain -56 lapsena Tanskaan päässeen, sittemmin Kanadan ja Japanin kautta palanneen hepun kanssa.
Minä pidän ihmisten kanssa mellastamisesta.
Näin on syntynyt vuosien saatossa kestävämpiäkin ystävyyssuhteita.
Kukin tavallaan! - tarkistaa
Ymmärsinkö oikein, että taksi on vain vähän kalliimpi kuin minibussi - ts. jos meitä lähtee 4, olisi ko. matka minibussilla 4*2600Fl ja taksilla 2900-3600Fl???? Siis taksilla kannattaisi aina, jos on vähintään 2 matkustajaa?
- palannut
tarkistaa kirjoitti:
Ymmärsinkö oikein, että taksi on vain vähän kalliimpi kuin minibussi - ts. jos meitä lähtee 4, olisi ko. matka minibussilla 4*2600Fl ja taksilla 2900-3600Fl???? Siis taksilla kannattaisi aina, jos on vähintään 2 matkustajaa?
Kakkosterminaalin matkalaukkuhihnan tuloaukon vieressä olevan INFOpisteen tiskillä oli kaksi, muovitettua, kirjoittimella tms. tulostettua, pystytelineissä olevaa A4-tiedotetta.
Molemmat myös englanniksi.
Toisessa ilmoitus minibusseista. 2600 paikallista rahayksikköä/henkilö haluttuun Budapestin osoitteeseen.
Toisessa ilmoitus taxeista. 2900 - 3600 paikallista rahayksikköä/auto osoitteesta riippuen.
En tarkistanut tietoa infosta.
Espoossa asuva, suomea puhuva unkarilainen nainen kertoi kysyessäni asiaa että ennen lähtöä kannattaa kuskin kanssa varmistua hinnasta.
Jos emme olisi vaimon kanssa käyttäneet julkisia niin olisin infosta varmistanut lappujen tiedon paikkansapitävyyden.
Lisäksi olisin kysynyt sen KOSKEEKO HINTATIETO JOITAIN TIETTYJÄ TAXEJA.
Tämän enempää en voi varmuudella sanoa.
Nauttikaa matkastanne!
- Leppä
Kiitos kaikille vastanneille, auttaa tosi paljon kun vaivaudutte vastaamaan. Tietääkö kukaan mistä voi ostaa matkailijalipun? Saako sitä kentältä?
- Nyírfa
Turistilippuja (turistajegy) myyvät muun muassa metroasemien lippukiskat ja jotkut hotellitkin kai. Lentokentällä ainakin kertalippuja saa tokan kerroksen postista ja bussin lähtölaiturin edessä olevasta automaatista (mikäli se sattuu toimimaan). Jollette saa turistitikettiä asemalta, ostakaa ainakin kertalippu, sillä tarkastajat ovat kovasti mieltyneet tuohon Kispestin bussilinjaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664500
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373208Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262628- 472523
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1971913
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951552Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91418