Hei,
Olen aikeissa laittaa Kiilto-vahaa lattiaan. Tiedän, että ostamani asunnon olohuoneessa on varmasti parketti, mutta makuuhuoneista en tiedä.
Miten erottaa parketin ja laminaatin? Lattiapurnukan kyljessä lukee, että ei saa käyttää laminaattiin, menee pilalle.
Itse en näe eroa lattioissani, ja epäilen, että tuskin kannattaa soitella edellisille asukkaillekaan.
Sillähän se tietysti testatuksi tulee, jos satun laittamaan väärät hoitoaineet laminaatille... :-)
Miten erottaa parketin
9
7662
Vastaukset
- käteen,
piste.
- HYVÄ LAATUISTA
laminaattia on tosi paha asiaa tuntemattoman sanoa. ja vastaukseksi ensimmäiselle . kokeile tuntuuko pinta lämpötila olevan sama ,käsi molemmille jos kyseessä lami niin eron huomaa kyllä ,tai jos kyseessä laminaatti niin hyvässäkin ihan samanlaisen kuvion laminaatin pinnasta löytää kerran /kaksi huoneen lattiasta . periaatteessa pitäisi näillä selvitä.
asillisia vastauksia laminaatin vihaajat kiitos,tarkoitus ei ole haukkua toisten kotia vaan vastata siihen mitä kysytään . ps toivottavasti sulla on hyvä lääkäri jos sulla on silmä kädessä .... hih ... - erottuu
HYVÄ LAATUISTA kirjoitti:
laminaattia on tosi paha asiaa tuntemattoman sanoa. ja vastaukseksi ensimmäiselle . kokeile tuntuuko pinta lämpötila olevan sama ,käsi molemmille jos kyseessä lami niin eron huomaa kyllä ,tai jos kyseessä laminaatti niin hyvässäkin ihan samanlaisen kuvion laminaatin pinnasta löytää kerran /kaksi huoneen lattiasta . periaatteessa pitäisi näillä selvitä.
asillisia vastauksia laminaatin vihaajat kiitos,tarkoitus ei ole haukkua toisten kotia vaan vastata siihen mitä kysytään . ps toivottavasti sulla on hyvä lääkäri jos sulla on silmä kädessä .... hih ...Noh laminaatissa sama kuvio toistuu, parketti on luonnon materiaali ja kuvio ja syyvaihtelut eläväisiä. Ei kahta täysin samanlaista puupalaa!
Etenkin tummissa lattioissa laminaatit eivät pääse edes lähelle puupintoja. - lattiatanu
erottuu kirjoitti:
Noh laminaatissa sama kuvio toistuu, parketti on luonnon materiaali ja kuvio ja syyvaihtelut eläväisiä. Ei kahta täysin samanlaista puupalaa!
Etenkin tummissa lattioissa laminaatit eivät pääse edes lähelle puupintoja.ensin vois sanoa että jos on kynnyksiä ota pois niin näet paksuuden jo ei niin laudan koko lautaparketissa pääsääntöisesti yli 2 m jos on oikea parketti niin kumisee ei kopise eikä ole rakoja
- 1122223333
Jos et muuten erota niin mittaa vaikka laudan pituus. Päätysaumat erotat ihan varmasti.
Jos lauta on noin 120cm pitkä niin se on laminaattia 99% varmasti.
Parkettilaudat on yli 2 metrin mittaisia. - Laminaatti?
Koputtamalla sen jo kuulee koska laminaatti kovempaa kuin parketti joten johtaa ääntäkin paremmin.
- konsti tämäkin
Jos lattia on hyvälaatuista laminaatti hyvä konsti on kokeilla raaputtmalla vaikka avaimella. Laminaattii kestää parketti ei. Kannattaa kokeilla johonkin missä naarmu ei näy jos vaikka sattuukin olemaan parkettia.
- laminaattorih
Kontata ei tarvitse - muovilattian erottaa jo seisaaltaan.
- "asiantuntijoihin"
laminaattorih kirjoitti:
Kontata ei tarvitse - muovilattian erottaa jo seisaaltaan.
erottaa kyllä muutaman sanan jälkeen.........
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081779- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801241Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23967