Ongelmani on seuraavanlainen, äitimuorille on pitänyt ostaa uusi nopeampi kone (mm. polttavan cd-aseman tähden) ja tämä härveli saapuu huomenna. Vanha kone on "täynnä" (500 mt) tiedostoja joita ei viitsisi levykkeillä siirtää, tai ne eivät niille edes mahdu. Mitenkä saisin tiedot muuten koneesta koneelle? Tiedän että mystisellä "nollakaapelilla" sen pitäisi onnistua ja että se ei maksa paljon ja sen saa tietokoneliikkeestä, mutta miten siirto käytännössä tapahtuu? Mitä ohjelmia tarvitsen? Osaisikohan joku täällä neuvoa minua vai pitäisikö kysyä liikkeestä? Liikkeestä ei oikein viittis kysyä kun ne myyjät alkaa aina a, virnistelemään b, myymään omia asennuspalvelujaan (80 € tunti.)
Kaksi konetta yhteen?
Anna
3200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Varmaan helpoin tapa on ottaa siitä vanhasta koneesta kovalevy irti ja laittaa se siihen uuteen koneeseen slaveksi, ja sieltä sitten siirtää kaikki tärkeät tiedostot uudelle levylle.
Ei pitäisi tarvita mitään muuta kuin pienen ruuvimeisselin..
Ja kun uudessa koneessa on varmaan XP, niin se neuvoo ja auttaa melko järkevästikin. Itse teen kyllä tuossa alempana esitetyllä (helpoimmalla;) tavalla.
Etkö voi laittaa vanhaa kovalevyä uuteen koneeseen? Olisi helpoin tapa siirtää tiedot. Nollakaapelilla pitää rakentaa verkko, jotenm samalla vaivalla tekee sen parin verkkokortin avulla. Käytettynä niitä saa liikkeestä noin 8 €.
Lisäksi tarvitset käännetyn verkkokaapelin. Voithan tietysti laittaa polttavan vanhaan koneeseen, ja varmuuskopioida tarvittavat tiedostot levylle.