Eikö kukaan matkusta kaupunkilomalle Bangkokkiin?
Miksi kaikki ovat menossa vain Pattayalle, Phuketiin, Hua Hiniin ja ties minne.
Kaipaisin ohjeita ja vinkkejä itse Bangkokin kaupungissa oleiluun. Matka on marraskuun puolessa välissä.
Miksi kaikki ovat menossa vain Pattayalle, Phuketiin, Hua Hiniin ja ties minne.
Kaipaisin ohjeita ja vinkkejä itse Bangkokin kaupungissa oleiluun. Matka on marraskuun puolessa välissä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tänä vuonna. Eli hotelli lähelle sky ilmarataa tai metroa ja myös taksilla on todella halpa liikkua ja turvallista myös yksin.
Viime vuonna oltiin Hua Hinissä ja Bangkokissa. Ensi kesänä mennään vaan Bangkokiin.
Miten pitkä matka on The Tawana Bangkok- hotellista lähimmälle sky train asemalle?
Olisko n.500m. Lähellä joka tapauksessa on Saladaeng-asema. http://www.bangkoksite.com/Hotel/HotelMaps/SilomArea.htm
Bangkok on minun lempikaupunkini, käyn siellä vuosittain! Tekemistä riittää vaikka kuinka: Joku järjestetty kaupunkierros mihin kuuluvat Grand Palace ja temppeleitä (esim. Wat Arun tai Wat Po) on hyvä ensikertalaiselle. Iltapäivisin auringonlaskun aikaan järjestetään veneristeilyjä Chao Prya- joella, johon kuuluu ilallinen ja opastus reitin varrella olevista nähtävyyksistä.
Kiinalaisessa kaupunginosassa menee montakin päivää: se on täynnä toreja, ruokapaikkoja kauppoja. Iltaisin on Lumpini-puiston lähellä valtava yömarkkina-alue Suan Lum, joka aukeaa jo klo 17.00. Erittäin hyvä ostospaikka!
Onnittelut lomakohteen valinnasta!
Myös minun lempikaupunki. Minä en koskaan matkusta Thaimaahan rantalomakohteisiin, koska Phuketissa tuntuu kuin olisi lämpimänä kesäpäivänä suomessa, niin paljon siellä on suomalaisia. Lennän kaupunkilomani (viikko) jälkeen aina rantalomalle Indonesiaan tai Malesiaan.
Bangkok on erittäin hyvä - loistava - paikka shoppailuun, yöelämään, nähtävyyksiin ja syömiseen. Kulttuuriakin on. Osta kuukausittain ilmestyvä Bangkok Metro Magazine heti paikan päällä, siellä on ajankohtaisia menovinkkejä, samaten perjantain sanomalehdissä (englanninkieliset Nation ja Bangkok Post). Perinteinen thaimaalainen hieronta on ehdoton! Siam Squaren APEX-ketjun teatterit näyttävät myös Hollywood-valtavirrasta poikkeavia elokuvia (usein englantilaisilla teksteillä), ohjelmisto mm. osoitteessa http://www.movieseer.com/ sanomalehtien lisäksi. Ruokapaikoista suosittelisin esim. MK-ketjua (saat itse kypsyttää ruokakuppien sisältöjä pöydän kattilassa) ja nuudelipaikkoja, joita löytyy mm. MBK-ostoskeskusksesta (Yen Ta Fo yläkerrassa ja "punainen possu" alakerrassa.) Sitten kun on vähän hajua mistä ruoasta tykkää, niin voi harrastaa (tyypillisesti) kauppakeskusten Food Court -kuponkipaikkoja, joissa keräilet ruoat eri tiskeiltä. Jos on sesonki, niin keltaista makeaa mangoa kannattaa maistaa tahnariisin ja kookosmaidon kanssa.