Oletteko pesseet moottoritilan itse vai kannattaako turvautua ammattilaisen apuun?
Minulla on Corolla -02.
Pitääkö akkua jotenkin varoa pesiessä vai saako se kastua vaikka johdot ovat kiinni "navoissa"?
Onko kenellekkään pesijälle tullut pesun jälkeisiä ongelmia esim. tulppien kastumisesta (jotka ovat kyllä piilossa muovikannen alla...)??
Jos joku viisas mies tietää, niin olisin kiitollinen!!!
Minulla on Corolla -02.
Pitääkö akkua jotenkin varoa pesiessä vai saako se kastua vaikka johdot ovat kiinni "navoissa"?
Onko kenellekkään pesijälle tullut pesun jälkeisiä ongelmia esim. tulppien kastumisesta (jotka ovat kyllä piilossa muovikannen alla...)??
Jos joku viisas mies tietää, niin olisin kiitollinen!!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
No itse sen voi pestä-Moottoripesuun terkoitettua liutinainetta ensin-Annat vaikuttaa ohjeen mukaan. Akkuun ÄLÄ vettä päästä. Ei kannata kauhean kovalla paineella sitä vettä sitten päästää. Itse tulpat ei kastu,mutta virranjakaja on hyvä vaikka muovilla suojata. Kyllä kosteudesta aiheutuvia ongelmia voi joskus tulla-vaan ne häviävät hetken kuluttua. Jos ei pesun jälkeen käynnisty-odota muutamia minuutteja ja yritä uudelleen. Autoliikkeessä maksaa moinen pesu aika paljon. ONKOS SE LIKAINEN EDES? en oikein usko jos ei öljyvuotoja ole ollut.
Itse en ole nähnyt koskaan aiheelliseksi moottorin pesua konepellin suunnalta. Jos ei vuoda öljyä tai muita nesteitä, niin pelkästä hiekkapölystä ei haittaa ole.
Sen sijaan alustapesun yhteydessä painepesen myös moottoritilan alhaaltapäin eli sieltä, mistä suunnasta enin likakin on tullut.
GT-i Corollasta ja sen jälkeen lakkas tyhjäkäynti ja alkoi nykiminen, että sen perusteella itse en ainakaan meinaa koskaan päästää vettä paineella moottoritilaan.
Olen pessyt moottoritilan ongelmitta, siisti tila on mukavampi katella. Suojasin kaikki sähkö laitteet muovi pusseilla ja ei muuta kuin pesua. Vältä lisäksi voimakasta suihkutusta suojattuihin sähkölaitteisiin. Paineilmalla kuivasin ensin ja sitten kone käyntiin että kuivuu loputkin.
-03 corolla ja painepesurilla järjen kanssa olen huitaissut ja sienellä viimeistellyt. Ei ongelmia mutta tosiaan ei kannata paineella ihan joka koloon huitoa.
Kyllä se suolavelli löytää tiensä pellin allekin... iskareiden reunat on muuten niin tehty, että saumassa seisoo/kerääntyy kaikki...
Kiitos neuvoista!
Kyllä konehuone on todella likainen (3 vuotta mökkiteitä ajaneena), joten pesu olisi kyllä paikallaan...
Kuulostaa siltä että toisille on tullut ongelmia ja toisille taas ei...ehkä uskaltaudun sellaiseen "kevyt" pesuun ilman painepesuria tai sitten on vaan maksettava ja annettava ammattimiehen hoitaa homma!
on tullut pestyä pari kertaa tuo -04 corollani,eli ensin olen suojannut muovipussilla ja teipillä "virranjakajan" muita kohteita en ole suojannut,sitten vain liuotin pesua hienolla suihkulla joka paikkaan myös konepellin sisäpuoli ja
hetken päästä painepesurilla leveällä suihkulla perään,on se kone nyt huomattavasti siistimmän näkönen katsella ja kyllä se paskaantuu jo puolessa vuodessa.mitään ongelmia ei ole tullut eikä niitä pidä tullakaan jos johdot yms ovat ehjät niinkuin ne tuon ikäisessä pitää ollakin.
vanhoissa autoissa ehdoton pestä moottori ja sen voi tehdä itse fairilla tietenkin ja säästää monta euroa.
Vuodon jäljet häviää ja auto taas toimii kuin uutena olisi. 2kk välein sopiva pesuväli.
Vaan liuotinpesuainetta ensin pariksi minuutiksi muhimaan ja sitten hanasta vaan vettä päälle.