onko kenelläkään kokemuksia. tappoteho?
243 kalimperi
kjdf
72178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja kyllä se pyyn tappo.
Tehdaslatauksilla lintujen tappoon täysin perseestä. Sopii johonkin hirveä pienempien sorkkaeläinten kyttäykseen mainiosti.
Itselataajalle kuulemma melko mielenkiintoinen kaliiberi.
Höpötätkö huviksesi vai onko sinulla kokemusta? Olen ampunut tuolla kaliberilla kaiken eniten lintuja ja muutaman peurankin!Ja HUOM:tehdastekoisilla panoksilla!Lapua/Sako.On minulla ollut Pilkku seiskakin ja sain kyllä silläkin.Minkä kokoinen olit vuonna 1960,sain ensimmäisen aseen kantoluvan silloin.Puhut tuosta perseestä,uskallatko pyllistää,kun pätkäytän tuolla haukkumallasi 243 300 metristä???.Ellet,ole hiljaa!
Eläpä elvistele. Parempia löytyy ja kyseinen kaliiberi on väliinputoaja.
Sakon 243 paksulla piipulla on tarkimpia aseita millä olen ampunut
Ja ei hyvältä oikein vaikuta: Ranttu paukkujen suhteen ja itse lataamallakaan ei välttämättä ihan helposti löydä hyvää osuntaa. Eräs aseseppäkin tuumasi että olet murheenryynin menny hankkimaan kun vein pedattavaksi omaa 243sta. En suosittele enkä ole tyytyväinen kyseisen kaliiberin omistaja, vinkki sulle: unohda 243 ja osta ennemmin 6,5x55, jos ei 5,7 kiinnosta. Ainut hyvä ominaisuus kaliiberissa on että piipun voi vaihtaa joko 6mmbr normaksi, 308 tai 260 remiksi. Vanhat papat puhuu että on 6,16nen hyvä pyssy, mutta ei siita rata-aseeksi ole. Tappotehosta sanoisin että tappaa pienriistaa siinä missä monet muutkin pikkukaliiberit, tosin on tätä haukuttu ja ylistetty kyllä siinäkin asiassa. Ota onkeesi ja jos olet pyssyä ostamassa niin valitse joku muu kaliiberi.
Itselläni on tikka m 55 sporter 243 ja pelaa tehdaspaukuillakin todella hyvin (lapua,sako ,norma)100metriin joka panoksella täppätarraan joka on mielestäni ihan hyvä . Tietysti jokainen omalla kohdistuksella .