pysty olemaan juomatta.
Kokeilkaapa te jotka ittenne miellätte kohtuukäyttäjiksi. Niin näätte miten viinanpeikko teitä lopulta vie.
Kuukausi on jo kova sana, ilman viinaa.
Oletko mies vai hiiri?
Kummallinen asennevamma meillä suomalaisilla.
Se aina mielletään kovaksi jätkäksi ja tosi mieheksi joka paljon juo viinaa, hoitaa työnsä, hakkaa vaimonsa etc...
Jos sama äijä laukaseekin yhtä-äkkiä, lopetin juomisen kun alkoi se vituttamaan. Krapulat, työn kärsiminen. Yleiskunnon heikentyminen. Liian nopea vanhentuminen, huoli terveydestä.
Ihmissuhteiden ja perhe-elämän parantaminen.
Keskittyminen elämään yleensä.
Halu parantaa elämänlaatua.
Niin etpä enää olekaan kova jätkä, et ole enää mies. Oletkin yhtä-äkkiä hihhuli, hinuri, nössö.
Mikä mies se nyt on joka ei viinaa kestä, ihmetellään. Empä itse ole tavannut miestä joka sitä kovin kestäisi.
Joten asian voisi kääntää toisinpäin, mikäs mies se on joa ei viinatta kestä olla.
Heikompi semmonen mies minusta on.
Ittelläni hiukan vaikeaa tämän asian suhteen, nyt kun lopetin juomisen. Kaveriporukka tosiaan ihmettelee, että mikä miestä vaivaa.
Kun yleensä olen ollut se kovapäisin pääpukari näissä juomatouhuissa. Se joka vielä viimeisenä keikkuu estradilla koheltamassa.
Se ei ole mies eikä mikään
5
449
Vastaukset
- R.T
No,ei yleisestä asenneilmapiiristä kannata välittää.Eikä sen pohjalta kannata vetää liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä.
Minun mielestäni se alkoholi ei ole semmoinen peikko,kuin sinä tässä yritätmaalailla,eikä se myöskään ole sellainen peikko,jonka välttämättömyyttä ja jätkän kovaksi tekevää vaikutusta henkinen ilmapiiri toitottaa.
Kivahan sitä on tissutella,ja se pääpiirteittäin on hyvää,mutta ei sitä ilmankaan olo nyt jätkästä sen kummempaa tee.Ja vielä vähemmän,jos ei enää maistu,niin juttukos se nyt on ilman olla.
En minäkään ole uinut 5 vuoteen,kun en viihdy niin tuolla vedessä,en ole kaivannut,eikä ole ollut vaikea olla pois.- Juttuja...
"Kivahan sitä on tissutella,ja se pääpiirteittäin on hyvää,mutta ei sitä ilmankaan olo nyt jätkästä sen kummempaa tee.Ja vielä vähemmän,jos ei enää maistu,niin juttukos se nyt on ilman olla."
Jaa-a, se vaan on aikamoinen juttu. Ihan noin vaan paatunut juomari ei ole juomatta!
Minulle teetti töitä, voittajana kuitenkin selvisin (monen vaiheen kautta). - R.T
Juttuja... kirjoitti:
"Kivahan sitä on tissutella,ja se pääpiirteittäin on hyvää,mutta ei sitä ilmankaan olo nyt jätkästä sen kummempaa tee.Ja vielä vähemmän,jos ei enää maistu,niin juttukos se nyt on ilman olla."
Jaa-a, se vaan on aikamoinen juttu. Ihan noin vaan paatunut juomari ei ole juomatta!
Minulle teetti töitä, voittajana kuitenkin selvisin (monen vaiheen kautta).Kyllä minä tiedän paatuneita juomareita,ketkä vain ovat kyllästyneet.Että nyt riitti.
Sitä,että stopin jälkeen sitten joskus kulauttaa pidetään luonnollisena asiana,tai 'repsahduksena' piireistä riippuen.
Oman näkemykseni ja kookemukseni perusteella usko olevan olemassa mitään 'oman vapaan tahdon vastaisia riippuvuuksia'.Se,että oma tekeminen(esim ryyppääminen) tuntuu jossain määrin mielekkäältä ja siitä itse vielä jotain saa,selitetään 'riippuvuutena',jos se on ristiriidassa esimerkiksi jotain arvoa kohtaan.
Toki on niitä ihan ojassa oleviakin 'paatuneita juoppoja',joille niillä yleisillä arvoilla ei ole ollut missään vaiheessa 'uraa' mitään merkitystä.Mutta niin mustavalkoisena asiana en päihdekysymyksiä näe,kuin ne yleisesti tunnutaan näkevän.
paha, karsas, kahlehdittu,
kun joku kohoopi heistä,
sen he iskevät ijäksi
Riemuitsevat rinnassansa:
ollut meitä ei parempi!
Eino Leino: "Äijön virsi"- Miten on.
Miksi odotat toisten hyväksyntää juomattomuuteenkin? Ole itsenäinen. Ei tarvitse mennä joukon mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2014251Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583022Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891638Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181296Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121274Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231067Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi81066- 471023
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2341012- 49956