opetelkaa

leikkaaja2

Ärsyttää ammattilaisena katsoa kun hyvät lihat hakataan kirveellä pilalle..Veitsiä ei osata teroittaa yms.amatöörimäisyyttä!

Ps.lihaa leikataan VEITSELLÄ ei jollain tylsällä puukolla! .(.Huokaus)..mora:(

6

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laikaman

      Kyllä jotkut osaa. Kerran katselimma ammattilaisen työtä ja sitten olemme tehneet itse. Aikaa menee tumpelolla mutta se kyllä kannattaa.

    • sörsseliä

      tulee lihoista, kun syömme pääasiassa jauhelihana ja jouluksi vähän parenpi paisti.

      • vipottaja

        joo kyllä se on kamalaa katsottavaa kun joku nyhverö käsittelee veistään niin kuin olisi ammattilainen ja pilaa lihat.mä ole mein porukassa jo useamman vuoden leikannut lihat ja kiitosta on tullut vaik välillä alkaa tympäseen ne räävityt ruhot...


    • mittakirvesmies

      Et ole juurikaan pahemmin väärässä. Saimme suunnilleen samaa läksytystä viime syksynä, kun mukanamme oli alan ammattilainen kutsuttuna vieraana. Autsh :(

      Aina voi oppia ja sitten voi myös tehdä niin, että poimii rusinat pullasta. Itse olen pahuksen kranttu eväistäni ja opin jälkeenkin olen sitä mieltä, että hirvestä leikataan ( terävällä itse taotulla puukolla ;P )parhaat palat kokolihaksi ja loput surutta myllyyn.

      Amatöörimäistä - ehdottomasti. Käytännöllistä. Kun haluaa erityisiä herkkuja voi mennä tasokkaalle lihatiskille tai poimia pakastimesta niitä itse leikattuja valittuja paloja. Kun tekee arkiruokaa hirvestä ( meillä tulee osaksi about hirvi per lärvi ), jauheliha on kova sana ylitöisessä lapsiperheessä.

      Joskus amatöörimäisyys alentaa turhan stressin kertymää.

    • olen kuullut porukoista jossa sahalla vaan pistetään paloiks ja pussiin ja kotona sit saa tehä mitä lystää. Meillä aina lihat veitsellä eroteltu ja jokaiselle tulee paisti ja keitto lihaa ja sit arvottu sisäfileen puolikkaat et saa niistä ruokaa ja sit sitä jauhelihaa.

    • suurperheen emo

      Tottapa on kyllä moinen juttu. Kyllä raivostuttaa tehä esim vasan sisäfileestä koiranruokaa\jauhelihaa, ja vaan siks ettei lihaa oo osattu leikata.Joka syksy sama juttu,,,, tosin täytyis varmaan ite opetella moinen taito, ja tuppautua mukaan hirvenpilkkomiseen =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      34
      3768
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2367
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      333
      1499
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe