Olemme päätyneet rakentamaan Kastelli taloa ja heidän vakio huonekorkeutensa on 248 cm, eli 10 cm matalampi kuin esim. Jukka-talossa.
Jos huonekorkeutta korottaa 258 cm:iin niin myöskin ikkunoita joudutaan korottamaan, mutta 20 cm ylemmäs! Tämä tuntui oudolta ja vaikuttaa myös julkisivuun. Onko kenelläkään kokemusta asiasta ja nimenomaan Kastelli talon kohdalla?
Olohuone- keittiö osalle tulee korotettu sisäkatto joten korotettu huonekorkeus tuntuu vain makuuhuoneissa.
Kastelli talon huonekorkeus askarruttaa..
3
2254
Vastaukset
- kuitenkin
tehdään alaslaskuja että valot näyttäisi lattiaan saakka.
- kädentaitaja
Jos elämäsi on kiinni kymmenestä sentistä, unohda koko rakennusprojekti. Kun rakentaminen alkaa, silloin ei senteillä pelata, vaan euroilla ja niitä tarvitaan paljon.
Jos talossa on toimiva ilmanvaihto, kukaan ei tukehdu vaikka huonekorkeus olisi vain 248 cm. Ja tuskin olisit yhtään onnellisempi, jos sinulla olisi 10 cm korkeammat huoneet.
Käytä ylimääräinen energiasi pohjapiirustuksen tarkistamiseen. Ovatko ovien aukeamissuunnat oikein, oviaukkojen koko, mahtuvatko suunnitellut kalusteet, mahdutteko vielä itse kalusteiden jälkeen,.... - saska
Asiasta voi olla montaa mieltä, käytännössä tuollainen 10 sentin korotus ei tunnu mutta niis
ikkunoissa se voi tietysti vaikuttaa koska nythän ne lähtee 230 cm korkeudesta kun matalammassa huonekorkeudessa ne lähtee 210 cm korkeudesta. Makuasia.
Kastellissa oon kyllä huomannu myös sen että
heidän ikkunat joissakin tapauksissa näyttää siltä että ne lähtevät suoraan räystään alta.
Toisin sanoen näyttävät olevan korkealla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2593161Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.731232- 661163
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180948Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47866- 47799
- 60799
- 40701
- 45682
- 39678