Miten pian...

....

Miten pian olette "uskaltautuneet" kauppaan ja kylää vauvan kanssa...?? onko siihen olemassa jotai aikarajaa jona aikana ei vauvaa saisi viedä vieraisiin paikkoihin...?? ulos ei tietenkään saa kylmällä viedä, mutta jos meneekin autolla jossa vauva on kokoajan lämpimässä.
Mietin vain, kun tästäkin on kuullut niin montaa eri versiota ja tuntuu, että toiset ovat jopa kk vain kotonaan vauvan kanssa, kun eivät minnekään uskaltaudu.

10

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjjj

      me pysyteltiin kotosalla noin 2 viikkoa, ennen kuin lähettiin kauppaan ja muualle. isukki hoiti ruoka-ostokset tuona aikana.

    • kuukausi

      kotona, jonne vieraat olivat tervetulleita. Sitten pikkuhiljaa alettiin kauppailla ja käydä kylässä.

    • morjnes

      Joo siis se suositushan on 2vko ettei saa mennä talvella ulos tai kauppaan/kylään. Meillä täyttyi se 2vkoa kun oli mummuni 80v-juhlat, niin siellä käytiin. Muuten oltiinkin kotosalla varmaan se kuukausi. Siis kyllä vaunuteltiin, mutta ei kyläilty. No eipä me kyllä vieläkään oikein kyläillä (ei ole pahemmin paikkoja mihin mennä, kaverit lähti kun vauva tuli).
      Mutta kannattaa alkaa pikkuhiljaa tottua ajatukseen, ettei vauvan kanssa kokoajan mennä ja tulla. Se on suurimmalta osalta kotona olemista lapsen kanssa. Kyllähän vauva stressaantuu jos joka päivä ollaan menossa.

      Taas varmasti jotkut nyt hyökkäävät jostain asiasta päälle, joten sanon tähän loppuun, että poikkeuksiakin tietysti on ja jokainen tavallaan!! :)

    • ollaan

      oltu kotona siihen asti kunnes vauva on kastettu!Tietysti olemme neuvolassa käyneet mutta siinäpä se sitten onkin.Vanhankansan suusta olen kuullut ettei kastamatoman lapsen kanssa kuljeta paikasta toiseen.Mutta jokainen tekee tyylillään!!

      • Jihuuu

        Meidän lapsen kanssa ei sitten ikinä vois kulkea minnekään :O

        Tää oli ihan vaan läppä :) Neitiä kun ei ole kastettu eikä kasteta ;)


    • Marianni

      Hei!
      Me oltiin kotosalla (vieraita kävi kyllä meillä) ainakin eka viikko. Ensimmäinen kyläreissu oli isomummun luokse 9 päivän ikäisenä, ja sinne mentiin autolla. Ulkoilu aloitettiin pienissä erissä 14 päivän ikäisenä. Kauppaan ja muihin julkisiin paikkoihin en kyllä mennyt kuin vasta kuukauden ikäisen kanssa, siihen asti aina toinen oli vauvan kanssa kotona ja toinen kävi kaupassa. Senkin jälkeen vauva oli vaunuissa, eli ei juuri niitä ostoskärryjen kaukaloita käytetty. Yleensä nukkui ja muutenkin on mielestäni vaunuissa paremmassa suojassa tartunnoilta yms.

    • Jihuuu

      Vähän vajaa 3vkoa oli tyttö kun eka kertaa Prismaan mentiin.

    • Mummali

      Olen mummi ja jonkun verran loukkaantunut siitä , että lapseni lapsi, puolivuotias kuulema stressaantuu sylissäni.
      Kertokaa mitä mieältä nyky äidit olette tällaisesta.

    • Pillupää-Janitskin

      Minä telkesin vauvan heti sen synnyttyä hoitohuoneeseen enkä vie sitä ulos, koska kaikkihan tietävät että vauvalla on riski seota täysin, jos sen vie ulos.

    • Näinmeillä

      Me olemme vieneet ensin parin viikon ikäisenä ulos,paitsi keskimmäisemme joka syntyi talvella taisi olla lähempänä kuukauden ikää kun silloin vasta pakkaset lauhtuivat. Noin kuukauden iässä sitten isovanhempien luona ja kaupassa käyty.
      Itse olen kummaksunut tuttava perhettä (heillä 2 lasta),jotka ovat vauvojen ollessa alle kaksi viikkoisia käyneet jo kyläilemässä vaikka missä ja kuopuksen kanssa kävivät jo yhdessä toritapahtuma tyyppisessä tapahtumassa toisessa kaupungissa hänen ollessa alle viikon ikäinen. Kukin tavallaan, mutta minusta aika erikoista eikä välttämättä vauvan kannalta parasta ihan jos ajattelee flunssa/noro-viiruksia, itse en ainakaan vastasyntyneelle moisia ehdoin tahdoin halua aiheuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      180
      10745
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      105
      7573
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      33
      7421
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4811
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      2174
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      40
      1671
    Aihe