Wien

matkaa odotellen

Ollaan menossa maaliskuussa Wieniin ja tekemistä suunnitellaan. Kannattaakohan käydä esim. Melkissä/Kremsissä junalla tai bussilla, kun laivat ei käsittääkseni kulje vielä silloin? Vai onko laivamatka juuri se hienoin osa Melkin matkaa?
Onko Wienin lähistöllä muita mielenkiintoisia paikkoja missä voisi käydä? Yhtenä päivänä on tarkoitus käydä Bratislavassa junalla. Muitakin vinkkejä otetaan mielellään vastaan mitä kannattaisi tehdä ja nähdä.

4

1424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -erwald

      No ei ainakan suunittelu jää viime tippaan kun nyt jo tekee..

    • Fischergasse 10

      Kremsistä saatan kertoa, siellä 4,5kk asuneena, että sinne pääsee junalla Wienistä Franz-Josefin rautatieasemalta (vajaa kilsa kävellä Friedensbrücken metroasemalta, vihreä linja) tai vähemmällä kävelyllä pääsee kun vaihtaa metron junaan Spittelaussa (myös vihreällä linjalla). Junia menee päiväsaikaan n. tunnin välein.

      Jaa että mitäkö siellä sitten näkee... Tuosta Melkin laivamatkasta en osaa sanoa, kulkeeko vielä maaliskuussa. Maisemiltaan ihan hieno kokemus. Kremsissä satunnaista matkailijaa saataisi kiinnostaa vaikka ne muutamat viinimyymälät, joista tietenki saa paikallisia tuotteita.

      Jonkin matkan päässä Kremsistä on kyläpahanen nimeltä Langenlois, siellä on ihan mielenkiintoinen viinimaailma.

      Jos haluaa nähdä hieman myös rauhallisempaa Itävaltaa Wienin lisäksi, Krems on ihan viihtyisä parinkymmenen tuhannen asukkaan "kylä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2312
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      237
      2256
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1508
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      29
      1340
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      48
      1306
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1269
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      979
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      979
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      935
    Aihe