Wien

matkaa odotellen

Ollaan menossa maaliskuussa Wieniin ja tekemistä suunnitellaan. Kannattaakohan käydä esim. Melkissä/Kremsissä junalla tai bussilla, kun laivat ei käsittääkseni kulje vielä silloin? Vai onko laivamatka juuri se hienoin osa Melkin matkaa?
Onko Wienin lähistöllä muita mielenkiintoisia paikkoja missä voisi käydä? Yhtenä päivänä on tarkoitus käydä Bratislavassa junalla. Muitakin vinkkejä otetaan mielellään vastaan mitä kannattaisi tehdä ja nähdä.

4

1405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -erwald

      No ei ainakan suunittelu jää viime tippaan kun nyt jo tekee..

    • Fischergasse 10

      Kremsistä saatan kertoa, siellä 4,5kk asuneena, että sinne pääsee junalla Wienistä Franz-Josefin rautatieasemalta (vajaa kilsa kävellä Friedensbrücken metroasemalta, vihreä linja) tai vähemmällä kävelyllä pääsee kun vaihtaa metron junaan Spittelaussa (myös vihreällä linjalla). Junia menee päiväsaikaan n. tunnin välein.

      Jaa että mitäkö siellä sitten näkee... Tuosta Melkin laivamatkasta en osaa sanoa, kulkeeko vielä maaliskuussa. Maisemiltaan ihan hieno kokemus. Kremsissä satunnaista matkailijaa saataisi kiinnostaa vaikka ne muutamat viinimyymälät, joista tietenki saa paikallisia tuotteita.

      Jonkin matkan päässä Kremsistä on kyläpahanen nimeltä Langenlois, siellä on ihan mielenkiintoinen viinimaailma.

      Jos haluaa nähdä hieman myös rauhallisempaa Itävaltaa Wienin lisäksi, Krems on ihan viihtyisä parinkymmenen tuhannen asukkaan "kylä".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6610
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      54
      5672
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      79
      4426
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      86
      4309
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      104
      4081
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1446
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1257
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      337
      1253
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      16
      1210
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe