Hei!!
Voinko laittaa ulkolintujen kauraa sisälle kukka-purkkiin kasvamaan, ja sitten antaa sitä häkkilinnulleni?
Kiitos vastanneille jo etukäteen!
Voinko laittaa ulkolintujen kauraa sisälle kukka-purkkiin kasvamaan, ja sitten antaa sitä häkkilinnulleni?
Kiitos vastanneille jo etukäteen!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kauranoraskin käy mainiosti viherruoaksi jos linnuille vaan kelpaa. Jotkut syövät mielummin nipusta, toiset silputtuna. Peitattua (homesuojattua)siemenviljaa ei pidä ruoaksi käyttää, mutta ulkolinnuille tai muille eläimille/ihmisille ruoaksi tarkoitettu kaura on ihan turvallista.
...voiko sitä kauraa kasvattaa kukkapurkissa ja kun se on itänyt (jos itää, en ole koskaan koittanut)antaa linnulle?
Millanen on kauranoras?
En ymmärtänyt myös, mitä on peitattu siemenvilja!
Kiitos, jos viitsit vähän tarkentaa.
Muistan viime keväästä, mulla alkoi kauralyhde itää talon takana,(olin sen heittänyt sinne keväällä) niin siitä vaan tuli mieleen, että jos kokeilis kauraa purkissa näin talvella.
Joo, siis jyviä multaan purkissa valoisalle paikalle tasaisesti kastellen niin kauran ensimmäinen sirkkalehti eli oras alkaa pian pilkottaa... Silppua sitä tipusille kun on ehtinyt muutaman sentin mittaiseksi (vähän kuin kissanruohoa tai pääsiäisruohoa kasvatteleisi).
Peittaus on siis sitä homesuojausta eli säilöntäaineita, käytetään viljalle joka on tarkoitus kylvää siemeneksi peltoon, ruokaviljassa luonnollisestikaan tätä ei tehdä.