Linux ja avoimet käyttöjärjestelmät tarjoavat hyvän alustan rikollisuuteen. Järjestelmässä ei ole rekisteriä, eikä sitä siis valvota. Näin ollen ammattirikollinen voi hyödyntää avointa koodia. Esimerkiksi. Windows on raportoinut, että haittakoodilla varustetulla muistitikulla tai CD-levyllä, voi kirjautua järjestelmävalvojana koneelle ja tyhjentää automaattisesti rekisterit. Onko kyseessä laittomuus?
Linux ja rikollisuus
Rorvimiaas
4369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Windows on raportoinut", Onko Windows elävä eläin, joka osaa raportoida mitään?
Linux koodit on ihan eri maailmasta kuin Windows, ne ei paljon potki Winmaailmassa. Näin ollen Winvirukset eivät myöskään osaa levitä linuxpalvelimissa.
Kyllä mielestäni Linuxilla on ihan paikkansa esim. palvelimissa, mutta työpöydille niitä ei pidä sotkea.
"Kyllä mielestäni Linuxilla on ihan paikkansa esim. palvelimissa, mutta työpöydille niitä ei pidä sotkea."
Paljon on työpöydälläni, jos jonkinlaista, sitä sotkevaa tarviketta, mutta yhtään Linuxia en ole sillä nähnyt sotkua lisäävän. Työkoneessani se on ihan kiltisti pysynyt ja hyvin sotkematta toiminut.
sulle.
http://mbnet.fi/b00gie/flash-animaatiot/youare.swf
http://i48.photobucket.com/albums/f235/HoratioSulla/malfunction.jpg