Mustakirja suomessa

Alan harrastaja

PERHON NOIDAN MUSTAKIRJA TALTEEN

Tuomas Taittonen oli muuttanut alkukesästä 1862 Perhoon. Suonkuivatustöiden johto oli vaativa tehtävä. Mutta kortteeripaikastaan kirkkoväärti Antti Sahibackan talosta käsin hän seurasi 44 -vuotiaan kokemuksella uutta ympäristöään. Naapurissa asuikin noin 70-vuotias ukko, "kylähullu", jonka sanottiin olevan paikkakunnan suurin noita. Häneltä haettiin apua erilaisiin tulemuksiin, sattui niitä sitten ihmisille tai eläimille Perhon, Vetelin, Karstulan ja Vintalan seurakunnista, kukaties kauempaakin. Tiedetäänhän, että noitien vaikutuspiirit eivät ole rajoitetut. Hänen sanottiin oppineen keinonsa "mustankirjan" sivuilta, mitä hänen tiedettiin säilyttävän. Talon piika varasti tuon kirjan ja toi Taittoselle. Lopuksi kipakan yhteenoton jälkeen Taittonen osti kirjan markalla. Tällöin elettiin syyskuuta 1862.

Noitaukko, nimeltään Juha Kellokoski, rupesi seuraavana talvena sairastelemaan. Johtuiko tämä sitten mahdollisesti mustankirjan joutumisesta Taittoselle vai vanhuuden heikkoudesta, jää vain arvailujen varaan. Vielä toukokuussa 1863 Tuomas Taittonen keskusteli mustankirjan sisältämistä noitakeinoista ja kirjan kirjoittajasta Kellokosken kanssa. Aaprami Pöyrynen oli kuulemma tekijä. Hän piti asuntoa Vetelissä ja Halsualla. joka tapauksessa mustakirja on ainutlaatuinen löytö kansan taikauskoisuuden ja kansanperinteen saralla.

Mustankirjan jätti Taittonen jonkin tuttavan välityksellä toimitettavaksi Suomalaisen kirjallisuuden Seuralle. Se katosi kuitenkin matkalla, kunnes eräs ylioppilas vuonna 1908 lahjoitti sen seuralle. Tohtori ja myöhemmin professori A.V. Koskimies tunnisti nimimerkin TT ja tunsi myös Tuomas Taittosen käsialan. Nyt tuota mustaakirjaa säilytetään Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran arkistossa suurimpien harvinaisuuksien joukossa. Seura painatti mustankirjan vielä samana vuonna "Suomi" kirjaansa ja "Wähäisiin kirjelmiinsä" erillispainoksena. (XLII)

7

4270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on musta kirja

      Kyseisen kirjan kopion voi lainata kirjaston välityksellä. Mielestäni kirja oli vähän
      pettymys, odotin että olisi ollut enemmän loitsuja yms. Kannattaa silti lukea.

      • kirja

        pelkäksi lukunautinnoksi, vai löytyikö sieltä mitään maagista hyödynnettäväksi käytännössä, ja jos löytyi, niin mitä?


      • Misunderstood

        kulkeeko se kirjastossakin nimellä "mustankirja"?
        olisin todella kiinnostunut lainaamaan tuota kirjaa..


      • mustakirja
        Misunderstood kirjoitti:

        kulkeeko se kirjastossakin nimellä "mustankirja"?
        olisin todella kiinnostunut lainaamaan tuota kirjaa..

        Kirja löytyy kirjaston monihaulla, nimellä mustakirja ja sen voi kaukolainata.
        Jos noituus kiinostaa, kannattaisi lainata Peter
        Siitoimen Musta Magia osa 1, kirja sisältää paljon hyödyllisiä tietoja.


      • Misunderstood
        mustakirja kirjoitti:

        Kirja löytyy kirjaston monihaulla, nimellä mustakirja ja sen voi kaukolainata.
        Jos noituus kiinostaa, kannattaisi lainata Peter
        Siitoimen Musta Magia osa 1, kirja sisältää paljon hyödyllisiä tietoja.

        selvä juttu, kiitoksia sinulle...


      • totuusss
        mustakirja kirjoitti:

        Kirja löytyy kirjaston monihaulla, nimellä mustakirja ja sen voi kaukolainata.
        Jos noituus kiinostaa, kannattaisi lainata Peter
        Siitoimen Musta Magia osa 1, kirja sisältää paljon hyödyllisiä tietoja.

        Siitoimen kirjoilla ei kyllä tee mitään. Itse keksittyä roskaa kaikki.


      • Aivan kuin
        totuusss kirjoitti:

        Siitoimen kirjoilla ei kyllä tee mitään. Itse keksittyä roskaa kaikki.

        taikahömppä ja uskonnot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9819
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      179
      5557
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5169
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4838
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2409
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2249
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      305
      1893
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1577
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1531
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1133
    Aihe