En tiedä onko tämä nyt aivan oikea osasto mutta kysynpä kuitenkin:
Miten kannattaa siirtää vhs/vhs-c -kotivideoita DVD-levylle,kun käytössä on tallentava DVD-soitin(SOny HXR-710,firewire-in,AV-in) sekä miniDV-videokamera,jossa AV-in,firewire-out.
Olen menetellyt seuraavasti: VHS-C-kamerasta AV/RCA-piuhat tallentavan DVD-soittimen etupaneelista sisään - siis EN ole käyttänyt välissä DV-videokameraa. Eikö tallentava DVD-soitin muunna signaalin digitaaliseksi,jolloin DV-kameran käyttö välissä mielestäni tarpeetonta.
Kysymys putkahti mieleen kun tuoreimmassa TM:n numerossa on aiheesta artikkeli,jossa kuitenkin neuvotaan kytkemään analoginen videolaite DV-kameran kautta firewirellä DVD-tallentimeen.
Ei vaan mene kaaliin,että mitä hyötyä tuosta TM:n suosittelemasta kytkentäkaaviosta on?
Kotivideoiden tallennus DVD:lle
Imppa
2
906
Vastaukset
- Digiootti
Minäkin ihmettelin TM:n jutussa DV-kameran väliin kytkentää, kun siirtää analogisesta videolähteestä videoa DVD tallentimeen, sillä pystyyhän DVD tallennin muuntamaan analogisen videon "lennossa" digitaaliseksi.
AV-in liitännällä varustettu DV-kamera tarvitaan, kun siirretään analogista videoa tietokoneelle alkuperäisellä laadulla.
Onhan siinä TM:n jutussa muitakin harhaanjohtavia ja vanhetuneita tietoja.
Tässä eräs:http://www.digivideo.fi/phpbb2/viewtopic.php?t=353596&highlight=&sid=f5f252951e650d686a1741b72d08f167
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172453
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää137872- 45851
- 59817
- 42796
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130704