Nintendogs

Ehkä tyhmä juttu __

Ihan niin kuin en tietäisi, että hyvin moni muukin, on kirjoittanut tästä aiheesta. Moni haluaa tämän pelin ehkä vain hetken mielijohteesta. Minä saatan kuulua tuohon ryhmään. Ehkä en. Kuka tietää? Kaikki haluaa jotain, mutta kun sen saa, haluaa vain lisää ja parempaa. Mihin me sitten olemme tyytyväisiä, jos aina täytyy saada parempaa? Elämässä täytyy olla tavoitteita, että siitä tulisi kiinnostavampaa. Tavoitteillekin täytyy asettaa tietty raja. Et voi tavoitella kuuta taivaalta. Tätä asiaa kannattaa joskus miettiä. Moni kysyy miten tämä liittyy Nintendogsiin? No minäpä kerron. Useat haluaa tämän pelin hetken mielijohteesta, kuten alussa kerroin, ja alkavat kerätä rahaa. Mutta kun rahaa on tarpeeksi, alamme miettiä, haluanko sittenkään tuota? Ja sitten et tule ostaneeksi sitä, ja puolen vuoden päästä alat keräämään siihen uudelleen rahaa. Ei näin. Osta se peli kun voit, ja jos et halua, älä kerää edes. Osta jotain mitä TODELLA haluat, ja tarvitset.
Nintendogs on virtuaalikoira peli. Pelin koira ei tietenkään korvaa oikeaa koiraa. Lainatakseni erään Katariinan nettipäiväkirjasta: ”Sen eleet ja ilmeet ovat hiukan liian koiramaiset ja sen häntä heiluu liian tiuhaan tahtiin”. Mutta sehän on vain peli. Peli on myös erittäin hyvää seuraa. Voit pelata sitä missä vaan, koska se on johdoton. Se toimii vain Nintendo Ds:ällä ja Nintendo Ds Lite:lla. Minä en nyt ala tässä kertomaan pelistä tuon enempää, aiheesta on netissä tuhansia sivuja, mistä voisit sitten lukea saman. Mutta painotan tässä tekstissä vielä, ennekuin alat ostamaan peliä, mieti, tarvitsetko sitä oikeasti? Onko se puolen vuoden päästä komeron nurkassa pölyn peitossa? Onko sinulla aikaa siihen? Onko sinulla mahdollisuus saada se? Mieti nuo ensin. Jos vastaat ensimmäiseen: Kyllä, toiseen: Ei, kolmanteen: Kyllä, ja neljänteen: Kyllä, voit ostaa pelin. Mutta muuten, harkitsisin, ja tarkasti!

Ps. Koskee kaikkia pelejä..., mutta otin nyt tämän esille.

9

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdggsa

      pelasin 4 päivää ja kyllästyin sitte...

      • sain

        pelin, ja pelasin viikon suunnillee ja nyt se lainailen sitä vaan kaverille...


    • Kyllähän Nitendogs on hyvä peli kun

      -pitää koirista
      -ei luule saavansa jotakin toimintapeliä
      -on tarpeeksi vapaa-aikaa jolloin pelata melko hidasta peliä
      -on joku jonka kanssa puhua Nintendogsista

      Jos sinulla ei ole mikään asia niin kuin viestissäni ilmoitin, niin kannattaa harkita ostoa.

      • Alkuperäinen kirjoittaja ;)

        ... Minulla on kyllä tuo peli jo. Ja rakastan koiria ja tiesin pelistä kaiken kun ostin, mutta se on vain niin,.. tylsä.


      • shiban
        Alkuperäinen kirjoittaja ;) kirjoitti:

        ... Minulla on kyllä tuo peli jo. Ja rakastan koiria ja tiesin pelistä kaiken kun ostin, mutta se on vain niin,.. tylsä.

        mul on ollu koht vuoden ja välillä on ollu muutaman viikon taukoja mut oon edelleen sen lumoissa!!!!


      • Lartzu
        shiban kirjoitti:

        mul on ollu koht vuoden ja välillä on ollu muutaman viikon taukoja mut oon edelleen sen lumoissa!!!!

        Moi!Aikamoinen saavutus kun on vuoden pelannut ja on edelleen innoissaan..Itse pelasin noin 2 viikkoo ja kyllästyin.Onhan se ihan hyvä peli,jos pitää koirist eikä oo mahollisuutta saada omaa koiraa..


      • sanonu
        Lartzu kirjoitti:

        Moi!Aikamoinen saavutus kun on vuoden pelannut ja on edelleen innoissaan..Itse pelasin noin 2 viikkoo ja kyllästyin.Onhan se ihan hyvä peli,jos pitää koirist eikä oo mahollisuutta saada omaa koiraa..

        vuos sitte ni olisin tajunnu.


      • nintendogsfani
        sanonu kirjoitti:

        vuos sitte ni olisin tajunnu.

        Minä sain nintendogsin viimejouluna
        ja olen siitä lähtien pelannu
        sitä ja vieläki se tuntuu
        niinku uudelta,koska RAKASTAN koiria
        ja emme voi ottaa koiraa niin HYVÄ peli..
        on ollut kyllä 4päivän taukoja..
        viimmeksi oli päivän tauko ja
        aloin taas pelata sitä..
        KOIRAYSTÄVILLE hyväpeli!


    • Hauva-Fani

      musta se on hyvä peli se on ollu mul 2 vuotta en oo kyllästyny tosin alus en tajunnu kaikkee mut silti sika hyvä peli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      68
      3031
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2835
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2067
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1535
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1329
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1308
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1291
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1243
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1212
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1210
    Aihe