Suunnitelmissa olisi tehdä jonkinlainen laivaris-
teily ensi keväänä tuonne Saksan suuntaan.Kyseessä
olisi ns. ryhmämatka n.30-40 henkilöä ja ilmeises-
ti Superfastin laivoilla olisi tarkoitus risteil-
lä.Joten kysynkin nyt kannattaako varailla paik-
koja vai vaihtaa laivavarustamoa?
teily ensi keväänä tuonne Saksan suuntaan.Kyseessä
olisi ns. ryhmämatka n.30-40 henkilöä ja ilmeises-
ti Superfastin laivoilla olisi tarkoitus risteil-
lä.Joten kysynkin nyt kannattaako varailla paik-
koja vai vaihtaa laivavarustamoa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
unohda superfast ja vaihda varustamo finnlinesiin. Alkoi viime kuussa kulkeen uomi saksa linjaa. Superfastia ei saa rahallisesti tukea matkustamalla sillä koska tallinki(omistaja) maksaa työntekijöille alle minimipalkkaa ja on jättänyt nekin pystyyn.
Näinhän se tietysti on.Suosi Suomalaista aina kun
voit.Joten eiku Finnlinesiin yhteys.
Tallinkista voi olla ihan mitä mieltä tahansa, mutta totuus on että tallink maksaa yli tyehtosopimuksen olevia palkkoja, katsopas kun virolaisilla laivoilla noudatetaan viron työehtosopimusta, vaikka suomen merimiesunioni kuinka toisin väittää, miksette te pirun kommarit olleet yhtään huokissanne virolaisten palkoista ja elinolosuhteista neuvostoliiton aikana, häh!
Mitä tarkoittaa HUOKISSANNE Suomeksi?Vai olisiko
kyseessä jokin Eestin kielinen sana jota en VALI-
TETTAVASTI kauhean hyvin ymmärrä:))))
samaa kieltä kuin se "tyehtosopimus"??
vieläkään maksanut Super Fast Ferriesin työntekijöille luvattuja korotuksia (olkoonkin ns ylipalkattuja mutta korotukset luvattu) Joten valinta lienee selvä eli Finnlines
totta se on kun alat tarjouksia vastaanottamaan, lasket eurot ja superilla meette saksaan